eskort samsun

ÜNYENETHABER

Artık Milletimizin Vefasını Hissetmek İstiyoruz.

Artık Milletimizin Vefasını Hissetmek İstiyoruz.
30 Temmuz 2015 - 2:35

 

SAĞLIK – SEN ORDU ŞUBE BAŞKANI Bilal İNANLI

BİLAL İNANLI

Sayın Basın Mensupları;

Memur-Sen Konfederasyonu olarak yaklaşık 2.5 milyon, Sağlık-Sen olarak ise 500 bin Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanımızın çalışma koşulları ve hakları için, önümüzdeki hafta başından itibaren toplu sözleşme masasında olacağız.

Aileleri ile birlikte 10 milyondan fazla insanımızın geleceğini  ilgilendiren toplu sözleşme müzakerelerinin adalet ve hakkaniyet temelinde sonuçlanması dileğiyle sözlerime başlarken, basın toplantımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı 500 bin Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanı adına teşekkürlerimi sunuyor hoşgeldiniz diyorum.

Bugün basın toplantımızda açıklayacağımız toplu sözleşme taleplerimizi, Türkiye genelinde ki il teşkilatlarımız ve onbinlerce üyemizin katılımıyla 81 ilde hastane önlerinde de kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sadece taleplerimizi paylaşmak için değil, Suruç’ta sönen hayatları, kahpece pusularla şehit edilen askerlerimizi, polislerimizi dualarla anmak, sağlık çalışanlarını kaçıracak, ambülanslara ve sağlık kurumlarına saldıracak kadar vahşileşen terror saldırılarını tel’inetmek için toplanıyoruz.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının taban dan tavana işleyen istişare süreçleri ile hazırladığı, biraz sonar açıklayacağımız toplu sözleşme taleplerimizin, 74 milyon ülke insanının duyarlılığını ve desteğini  hakettiğini buradan açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum.

Çünkü her gün ailesini ihmal edip, hastasına yoldaş, yaşlısına evlat, engellisine destek, kimsesize aile olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanı, artık milletimizin vefasını hissetmek istiyor.

Kamu hizmeti tanımını; taşıdığı riskler ve sorumluluklarıyla birlikte ‘24 saat esaslı hayata hizmet’ şekline dönüştürerek devletin ali cenaplığını, onurunu temsileden şefkat kahramanları artık devletinin adaletini hissetmek istiyor.

500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanını, sağsalim evine dönmesi duasıyla işine uğurlayan, devletine, milletine emanet eden aileleri, onların sağlıklı, huzurlu ve güven içinde çalıştıklarından emin olmak istiyor.

Değerli Basın Mensupları,

Yaşatmak için savaşverdiğimiz bir alanda hayatımızı tehdit eden yüzlerce risk altında işimizi yapmaya çalışıyoruz. Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikososyal tabanlı riskler nedeniyle sağlık; en tehlikeli işler kategorisinde yer alıyor.

Üstüne her geçengün artan şiddet belasının da mağdurları olmaya devam ediyoruz.

Terörün sağlık çalışanları ve kurumlarını vahşice hedef aldığı günler yaşıyoruz.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen sağlık hizmetlerini aksatmadan, hiç bir tehdide boyuneğmeden hem devletimizin, hem de mesleğimizin onuruna sahip çıkarak görevimizi yerine getiriyoruz.

Bunun karşılığında da devletimizden sağlıklı, huzurlu ve hakkaniyetli çalışma koşulları teminetmesini istiyoruz.

Ancak maalesef ortaya konulan fedakarlığa rağmen, sergilenen bürokratik duyarsızlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yaralamaktadır. Umudumuzu kırmaktadır.

Biz bugüne kadar sergilenen duyarsızlığı Kamu İşveren Kurulunun yakalandığı bir hastalık olarak görüyoruz. Devletin en tepesinin, cumhurbaşkanımızın  talimatına rağmen iki yılda yıpranma payı hakkını  vermeyen bürokrasinin emek hazımsızlığı yaşadığını düşünüyoruz.

Bu yüzden toplu sözleşme masasına sağlık çalışanlarının Kamu İşveren Kurulu için hazırladığı gördüğünüz bu reçeteyi götürüyoruz.

Buradan değerli basınımız huzurunda Kamu İşveren Kuruluna sesleniyoruz.

Sağlık çalışanlarının hazırladığı talepler;

Adalet duygusunu canlandıracak tablet,

Haksızlığ ıortadan kaldıracak pastil,

Şiddet olaylarına karşı devlet kurumlarının ufkunu açaca kenjektör,

Daha da önemlisi emeğe saygıyı güçlendirecek etken maddeler den oluşan güçlü bir şuruptur.

Değerli  BasınMensupları;

Toplu Sözleşme Masasına Sağlık Sen olarak 90’ın üzerin de taleple gidiyoruz. Bu taleplerin pek çoğu yıllarca ihmal edilen sorunlara çözüm amaçlıyor.

Bu taleplerimizin bir kısmını müsaadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Tavan Katsayıları Artırılmalıdır.
 • Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır
 • İzinlerde Döner Sermaye Kesintisi Yapılmamalıdır.
 • Dağıtılabilir Döner Sermaye Hesabında Hazine Hissesi Oranı %15’ten %1’e Düşürülmeli Ve Döner Sermaye Tutarı Komisyonun İnisiyatifinden Çıkarılmalıdır.
 • Pratisyen Tabip, Diş Tabibi Ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde Çalışan Uzman Hekimlerin Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır.
 • Ek Ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.
 • Tüm Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmelidir.
 • Sabit Ek Ödeme Oranları 20 Puan Artırılmalıdır.
 • Sabit Ek Ödemeler Gelir Vergisinden Muaf Olmalıdır.
 • 4/C, Vekil Ebe Ve Hemşirelerle Kamu Görevlisi Olmayan Aile Sağlığı Personeli Kadroya Geçirilmelidir.
 • Üniversite Hastanelerinde Çalışanların Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır.
 • Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Çalışanlara Sosyal Hizmet Tazminatı Verilmelidir.
 • Merkez Teşkilatı Çalışanlarına Döner Sermaye Verilmelidir.
 • Adli Tıp Kurumu Çalışanlarının Ek Ödeme Tavan Katsayıları Artırılmalıdır.
 • Türkiye Hudut Ve Sahiller Genel Müdürlüğü Personeline En Yüksek Devlet Memuru Maaşının Yüzde 15’i Oranında İlave Özel Hizmet Tazminatı Ödenmelidir
 • Hekimlerin Mecburi Hizmet Süreleri Kısaltılmalıdır.
 • AFAD’a Bağlı Kamplarda Misafir Edilen Yabancı Uyrukluların Yaşadığı İllerde Çalışanlara İlave Ücret Verilmelidir.
 • Tüm Sağlık Ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Ek Göstergeleri 600 Puan Artırılmalı Ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı Çalışanlara Da Ek Gösterge Verilmelidir.
 • Askeri Sağlık Tesislerinde Çalışanlara Sağlık Hizmeti Tazminatı Verilmelidir.
 • Uzman Hemşire Ve Uzman Ebelerin Ücretleri Artırılmalıdır.
 • Kamu Hastane Birlikleri’ndeki Tabip Dışı Sözleşmeli Yöneticilere Sabit Ek Ödeme Verilmelidir.
 • Üniversite Ve Adli Tıp Kurumu’ndaki Hekimlere Garanti Gelir Verilmelidir.
 • Gece Nöbeti Ücretleri Yüzde 20 Artırımlı Ödenmelidir.
 • Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Kreş Hizmeti Verilmeli
 • Yemek Servisi Bulunmayan Yerlerdeki Personele Ve 112’lere Nakdi Yemek Yardımı Yapılmalıdır.
 • Riskli Birimlerin Kapsamının Genişletilmeli Ve Komisyonlarda Görevli Çalışanlara Ek Puan Verilmelidir.
 • Tıp Bayramı Ve Sosyal Hizmetler Günü’nde Hizmet Kolumuzdaki Tüm Çalışanlara İkramiye Verilmelidir.
 • Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanın Sağlık Giderleri, 6 Ay Süre İle SGK Tarafından Değil, Bizzat Şiddet Uygulayan Kişi Tarafından Ödenmelidir.

Sayın Basın Mensupları;

Malumunuz üzere, kamu görevlilerinin Genel Yetkili Konfederasyonu ve temsilcisi Memur-Sen olarak, genel mali taleplerimizi geçtiğimiz gün sizlerle paylaşmıştık. Kısa bir hatırlatma yapacak olursak;

2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyoruz.

2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında  üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı + Enflasyon farkı istiyoruz.

Gelir Vergisi Kaynaklı Maaş Kayıplarının Telafisi; Kamu görevlilerinin yıl boyunca %15 vergi diliminde vergi ödemesini ve bunu aşan tutarın işveren tarafından karşılanmasını istiyoruz.

2005 yılında sonra göreve başlayan kamu görevlilerine 1 derece verilmesini istiyoruz.

Değerli Basın MensubuArkadaşlarım,

 

500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanı adına paylaştığımız toplu sözleşme reçetemizin hayırlar getirmesini diliyor, başta medyamız olmak üzere bütün kamuoyunu birkez daha sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum.

 

Bilal İNANLI

SAĞLIK – SEN ORDU ŞUBE BAŞKANI

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-