eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Sınavsız Lisans Tamamlama Çalışmaları Sonuç Vermeye Başladı”

“Sınavsız Lisans Tamamlama Çalışmaları Sonuç Vermeye Başladı”
29 Temmuz 2015 - 15:36

 890faf60d0454329ce0db43f60b58586

Sınavsız Lisans Tamamlama Çalışmalarımız adım adım sonuç vermeye başladı.

Türkiye (Tüm MYO mezunları) Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa KIRANLI lisans tamamlama hakkının tüm branşlara verilmesi hakkında basın açıklaması yaptı.

“Teknikerin başta istihdam olmak üzere, üst eğitim hakkı, meslek odası kurulması hakkı gibi sorunlar Ülkemize olumsuz yansımakta, teknikerler üretimden uzak tutulmaya çalışılmakta, dünya neleri tartışmakta, bugün uzaya üst kuruyorlar biz halen neleri tartışıyoruz. İki milyon tekniker, tartışan değil dünya ile yarışan bir ülkede yaşamak istiyor.

Meslek Yüksek Okullarının Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğu dönem ve 1982 yılından itibaren Y.Ö.K.’e devredildiği zamandan beri sürekli olarak lisans tamamlama yönetmeliklerinde değişiklikler olmuş, teknikerler hüsrana uğratılmışlardır.

Y.Ö.K. ve bir kısım Kamu kurumlarının kendi aralarındaki protokoller ile çalışanlara alanlarında sınavsız lisans tamamlama hakkı sağlanmıştır.

2000 yılından itibaren DGS (Dikey Geçiş Sınavı) uygulanmakta olup, kontenjanları ile sürekli, oynanmakta ve teknikerler yine hüsrana uğratılmakta, çoğu dar gelirli ailelerin çocukları olan Meslek Yüksek Okul okuyanları mezunları adeta gelir kapısı görülmekte, hiçbir alt yapısı olmayan ilçelerde törenlerle müjdelerle MYO ları açılmaktadır.  Okuyup mezun olan Diplomalı gençler değil, okuyup meslek öğrenen, mezuniyet sonrasında nitelikli istihdam sağlayan iş kuran işletmeler kuran gençler olmalı ki ülkemiz gelişsin kalkınsın büyüsün, üretsin.

Maalesef siyasi partiler ülkenin gerçeklerini görmezlikten gelmeye devam etmekte, programlarında genç nüfusuyla dikkat çeken ülkemizdeki yüksek öğrenimli teknik eleman potansiyeli İki milyon MYO mezunlarına yönelik projeler yer almamaktadır.

Y.Ö.K’ün yayımladığı Sağlık Ön lisans Alanlarından Mezun Olanlara Lisans Tamamlama ile İlgili Duyuru (23.07.2015)

img288
19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun’un Geçici Madde 69’u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 – 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır.

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

BU KARARIN TÜM BRANŞLARA UYGULANMASI İÇİN Tüm MYO MEZUNLARININ TEKNİKERLER BİRLİĞİNE ÜYE OLARAK DESTEK OLMANIZI BEKLİYORUZ.

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

Lisans Tamamlama Programlarına Başvuru Yapabilecek Ön Lisans Programları

Acil Yardım – Acil Yardım Teknikerliği – Acil Yardım Teknikleri – Adli Tıp – Adli Tıp Teknikerliği – Ağız Diş Sağlığı – Ağız ve Diş Sağlığı – Ambulans ve yunus_emre-21-214x30044Acil Bakım Teknikerliği – Ambulans ve Acil Bakım – Ameliyathane Hizmetleri – Ameliyathane Teknikerliği – Anestezi – Anestezi Teknikerliği – Cerrahi Teknikerliği – Çevre – Çevre Sağlığı – Diş Protez – Diş Protez Teknikerliği – Diş Protez Teknolojisi – Diş Teknik Sekreterliği – Diyaliz – Ebelik – Eczane Hizmetleri – Eczane Teknikerliği – Elektronörofizyoloji – Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon – Evde Hasta Bakımı – Fizik Tedavi – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon – Fizyoterapi – Hastane Yönetimi ve Organizasyon – Hemşirelik – Hidroterapi – İlk ve Acil Yardım – İş ve Uğraşı Terapisi – Laborant ve Veteriner Sağlık – Nükleer Tıp Teknikleri – Odyometri – Optisyenlik – Ortopedik Protez ve Ortez – Otopsi Yardımcılığı – Paramedik – Patoloji Laboratuvar – Patoloji – Laboratuvar Teknikleri – Perfüzyon – Perfüzyon Teknikleri – Podoloji – Protez ve Ortez – Radyoloji – Radyoterapi – Sağlık Kurumları İşletmeciliği – Sağlık Yönetimi – Sağlık Memurluğu – Sağlık Teknikerliği – Tıbbi Görüntüleme Teknikleri – Tıbbi Laboratuvar – Tıbbi Laboratuvar Teknikleri – Veteriner Sağlık Teknikerliği – Yaşlı Bakımı – Yaşlı Bakım Hizmetleri – Yaşlı Hizmetleri Bakımı …

EŞİT VATANDAŞLIK, EŞİT MUAMELE TÜM TEKNİKERLERİN HAKKIDIR.

Diğer branşlar için de Arkadaşlar Teknikerler Birliği’ne üye olun, destek sağlayın, yasal tüm yollarla, yargı da dahil olmak üzere LİSANS TAMAMLAMA HAKKINI TÜM BRANŞLAR İÇİN BİRLİKTE ALALIM.” dedi.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-