eskort samsun

ÜNYENETHABER

TERME’DE SEL FELAKETİ

TERME’DE SEL FELAKETİ
02 Ağustos 2015 - 13:38

samsun-terme-de-sel-cok-sayida-ev-ve-isyeri-s-7563346_x_o

SAMSUN’un Terme İlçesi’nde dün etkili olan sağanak yağmur sele dönüştü. Ev ve işyerleri su basarken, yollarda hasar meydana geldi. Sel suları araçları sürükledi. ev ve işyerlerinde mahsur kalan 10 kişi AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı. Bölgede hasar tespit çalışmalarına başlandığını belirtildi.

Samsun’un Terme ilçesinde dün gece etkili olan sağanak yağışın ardından Sakarlı ve Evcimahalleleri arasındaki derenin taşması sonucu çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. Ağaçların devrildiği ve yolların çöktüğü selde zarar gören enerji nakil hatları nedeniyle bölgeye halen elektrik verilemiyor. Can kaybının yaşanmadığı selde, ev ve işyerleri ile araçları sular altında kalan vatandaşlar, günün ilk ışıklarıyla temizlik çalışmalarına başladı.

Terme’nin Sakarlı ve Evci mahallelerinde dün akşam etkili olan sağanak yağış, iki mahallenin ortasından geçen derenin taşmasına neden oldu. Taşkın nedeniyle dere kenarında bulunan birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı. Bölgede selin neden olduğu hasar, günün ilk ışıklarıyla ortaya çıktı. Mahalle sakinleri ellerine aldıkları kova ve fırçalarla sabah saatlerinde temizliğe başladı. Sel sularının yollarda oluşturduğu çöküntüler, belediye ekipleri tarafından onarılıyor. Ekili alanlarda da hasara yol açan sel nedeniyle dün geceden itibaren DSİ ve AFAD ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

“CANIMIZI ZOR KURTARDIK”

Evci Mahallesi’nde yaşayan Ayşe İnce isimli kadın, “Evde otururken bir anda içeri su girmeye başladı. Torunlarım da tatil için bize gelmişti, 8 kişiydik evde, su bizi duvarlara yasladı, ayakta bile duramıyorduk. Bağrışmalarımıza komşularımız geldi, onlar da olmasa hiçbirimiz evden çıkamazdık. Çok büyük afet oldu. Evim şimdi sel suyuyla gelen çamurla dolu, hiçbir kıyafetimiz, beyaz eşyamız; ekmeğimiz bile kalmadı. Mahvolduk, geriye sadece çamura kaplanmış eşyalarımız ve evimiz kaldı. İki yaşlı insan ne yapacak?” diyerek yaşadığı mağduriyeti dile getirdi. Yetkililerden yardım isteyen yaşlı kadın, gözyaşlarına hakim olmadı.

“GENİŞ OLAN DEREYİ ISLAH ÇALIŞMASI İLE KÜÇÜLTTÜLER; SEL OLDU”

Evi ve ahırı çamur altında kalan Dursun Yılmaz, “Çamur deryasına döndü her taraf, biz ne yapalım şimdi. Evimize bile giremiyoruz, hayvanlarımı zor kurtardım, bahçemde arabam vardı, sele kapıldı gitti. 20 bin liradan fazla zararım var. Canımıza bir şey olmadı ya Allah’ıma hamdolsun. Geçen yıl dere ıslahı çalışması yapıldı, geniş olan dere küçültüldü. Şimdi de taşkın oluştu, bunun sorumlusu kim? Uyarmamıza rağmen dere yatağını küçülttüler ve göz göre göre selin altında kaldık. Bunun da hesabı sorulmalı.” şeklinde konuştu.

“ESNAFIN DÜKKANI ÇAMUR DERYASINA DÖNDÜ”

Aşırı yağışla aniden gelen sel, esnafı da mağdur etti. Dükkanlarındaki suyu boşaltmaya çalışan esnaf, zararlarının büyük olduğunu söyledi. Bir bakkal ve oto elektrik dükkanı ise tamamen yıkılarak sel sularına kapıldı.

Ekmek fırını sahibi Pirağa Güner, “Dükkanımda bulunan unlarım, yazarkasam, herşeyim fırınım mahvoldu. Ocağımın içine kadar su doldu, zararım büyük. Ben ne yapacağım? Yetkililer yaralarımızı sarsın.” diye konuştu.

TARIM ARAZİLERİ DE ZARAR GÖRDÜ

Mahallede faaliyet gösteren birçok işyeri de sel nedeniyle zarar gördü. Zararlarının karşılanmasını isteyen esnaflar, “Elimizde hiçbir şey kalmadı, her şeyimiz çamura gömüldü.” diyerek yardım çağrısında bulundu.

Sel suları tarım arazilerinde de zarara yol açtı. Fındık, mısır ve çeltik ekili tarım arazileri de sular altında kaldı. Ayrıca çok sayıda ağaç da rüzgarın ve selin etkisiyle devrildi.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Selin ardından bölgeye gelen AFAD, DSİ ve Terme Belediyesi ekipleri kapanan yolları açıp, çamur temizliğine başladı. Vatandaşlar ise günün ilk ışıklarıyla kendi imkanlarını kullanarak çamur altında kalan eşyalarını çıkarmaya başladı. Sel nedeniyle birçok aracın sürüklendiği ve çamur altında kaldığı bölgede, temizlik çalışmaları sürüyor.

Öte yandan ilçede enerji nakil hatlarındaki arızalar nedeniyle bazı mahallelere halen elektrik verilemediği öğrenildi.

 

Terme İlçesi’nde dün saat 18.30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 2 saat süren sağanak yağmur sele neden oldu. Yağmurun etkili olduğu Kozluk, Sakarlı, Evci ve Kocaman bölgelerinde ciddi hasar meydana geldi. Bu bölgelerde dereler taşarken, sel suları araçları sürükledi. Ev ve İşyerlerinde su baskınları meydana geldi. Elektrik direkleri ve ağaçların yıkıldığı bölgede küçük çaplı heyelanlar oluştu.

‘SÜRÜKLENEN 2 ARAÇ KAYIP’ İDDİASI’

Terme Belediye Başkanı AK Partili Şenol Kul, Terme ilçe merkezinin bir kısmı ile Sakarlı,Kozluk, Evci bölgelerine dün akşamdan bu yana elektrik ve içme suyu verilemediğini belirterek şunları söyledi:

“Yollarda büyük zarar var. Sakarlı’da bir araç taşan derenin sularına kapılarak sürüklendi. Araç gece bulundu. Şükürler olsun ki içinde kimse yoktu. Görgü tanıkları başka 2 aracı da suyun sürüklediğini söylüyor. Bu araçlarla ilgili AFAD ekipleri araştırma yapıyorlar. Tabi bu spekülasyon da olabilir, bilemiyoruz. İnşallah öyledir.”

METREKAREYE 94 KİLO YAĞIŞ

Başkan Kul, AFAD’dan aldığı bilgiye göre selin en çok vurduğu Kozluk bölgesinde metrekareye 94 kilogram yağmur düştüğünü kaydederek “Sel sularından mahsur kalan 10 kişi yardım talebinde bulunmuş. Bu vatandaşlarımızın hepsi kurtarıldı. Şu an her hangi bir can kaybımız yok. Ancak ciddi maddi zararımız var” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, SASKİ, AFAD ve DSİ ekiplerinin bölgede çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Kul, “Burada dünden beri bir kriz merkezi oluşturduk. Koordineli bir şekilde çalışmaları yürütüyoruz. Bir yandan da hasar tespiti için çalışmalar da başlatılmış durumda” diye konuştu. – Samsun

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-