eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Terör kaderimiz olmamalı”

“Terör kaderimiz olmamalı”
03 Ağustos 2015 - 11:56

 890faf60d0454329ce0db43f60b58586

Hassas bir süreçten geçmekte olan cennet ülkemizin değişik kentlerinde İçimizi yaralayan, ciğerimizi yakan olaylarla karşı karşıyayız.

Vatandaşlarımızın can güvenliği ve ülkemizde huzurun sağlanması hepimizin önceliği olmalıdır. Güvenli bir ülkede yaşamak en doğal hakkımız ve beklentimizdir. Güven ve huzuru, hukukun içinde kalarak, hayata geçirmek, devletin asli yükümlülüğüdür. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı birlik olmalıyız.

Teknikerler Birliği Genel Merkezi ve Ordu İl temsilciliği olarak, Ünye Fen Adamları Derneği olarak; Son günlerde artan terör eylemlerinden dolayı son derece üzüntü ve rahatsızlık duymaktayız. İnsanlarımızın ölüm haberlerini duymak istemiyoruz. Kargaşa tartışma çatışma içinde değil dünya ile yarışan bir Türkiye de yaşamak istiyoruz.

Bu çerçevede 23 Temmuz’da Suruç’ta vatandaşlarımızın öldürülmesi, Adıyaman’da, Malazgirt’te, Diyarbakır Lice’de, Ağrı’da, Mardin Midyat ilçesinde askerlerimiz ve Ceylanpınar’da polis memurlarımız şehit edilmiştir. Bu vahim gelişmelerden büyük elem, üzüntü ve kaygı duyuyor, Terörü lanetliyoruz.

Artık akan kanın durmasını, Türk Milletini tükürüğü ile boğacaklarını ifa edenler için sonu ne olursa olsun terör örgütlerinin kökünün kazınmasını istiyoruz.

Artan terör olayları neticesinde şehit düşen polislerimiz, askerlerimiz ve vatandaşlarımızın acısını toplum olarak derinden hissediyoruz. Bu vahim olayların tek hedefi milletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktır. Milletimizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu olaylar karşısında sessiz kalmayalım emperyalist güçlerin kirli oyunlarına gelmeyelim. Hepimiz biliyoruz ki bu milletin tarihinde kirli oyunlar eksik olmamıştır. Bu kirli oyunları, her zaman milletimizin azim ve kararlılığı bozmuştur. Bizim de en büyük gücümüz kardeşliğimiz olmuştur. Bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler; bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür.

Terörün her türlüsünü, aktörleri, amaçları, teşvik edicileri ve mazur göstericileri her kim ve her ne olursa olsun lanetliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun.  İnşallah bu topraklarda terör bir gün son bulacaktır. Aynı havayı teneffüs ediyor, aynı topraklara basıyor, aynı suyu içiyoruz, gerektiğinde ekmeğimizi aşımızı paylaşıyoruz. O halde sorun nerede; Barış ve kardeşçe yaşamayı becereceğiz.

Toplumsal barış ve istikrarımıza, devletimizin güvenliğine yönelik saldırlar karşısında birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz.

Ülkemizin, ekonomik gelişmesini sürdürmesi, refah düzeyini artırması, bölgesel ve küresel politikalarda etkili olabilmesi toplumsal barışın, istikrar ve güvenin devamı ile mümkündür. Bunları tehlikeye sokacak ve ulusal güvenliğimiz açısından risk doğuracak her türlü davranıştan, özellikle içinden geçtiğimiz süreçte, ısrarla kaçınılması gerekmektedir. Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe etki alanını genişletmekte, insani yardımlarını artırmakta, yatırımcılar için bir cazibe merkezi ve güvenli liman olma özelliğini pekiştirmektedir. Türkiye’nin istikrar ve güvenliğini bozmaya kimsenin hakkı yoktur ve bu amaca yönelik girişimlere kesinlikle izin verilmemelidir. Hangi görüş ve temayülden olursa olsun vatandaşlarımızın, toplumsal barış ve istikrarımıza, devletimizin güvenliğine yönelik saldırlar karşısında birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi, demokrasimiz ve ortak geleceğimiz açısından hayati önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında besleneceksiniz, kürt kardeşlerimizi teröre alet edeceksiniz, utanmadan Türk bayrağını yakacaksınız, Vatanın bölünmez ve bütünlüğünü sağlayan, vatani görevini yapan, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlayan vatan evlatlarına haince saldırılar yaparak canlarından edeceksin yok öyle,  Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği ve Ünye Fen Adamları Derneği olarak, sebebi ne olursa olsun terör nerden gelirse gelsin her türlüsünü lanetliyoruz. İlçemizde temsili bulunan siyasi parti temsilcileri, Ünyeliler olarak bir araya gelerek tek yürek olalım. Kuruluşu ve yaptıkları ile Ünye’mizin takdirini kazanan Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği, Sanayi Odası, Esnaf Odaları, STK lar, Dernekler bir araya gelelim. Ünye Cumhuriyet Meydanından barış güvercinleri uçuralım. Ve Edirne’den Kars’a tüm Türkiye’ye seslenelim. Yapabilirsek Ünye’den Diyarbakır’a barış otobüsü kaldıralım. Toplumumuzun genelinde yaşanılan bu üzüntü ve duyarlılığı dikkate alarak neler yapabileceğimiz konusunda kendi içimizde istişareler yapalım.

Toplumu oluşturan unsurların ideolojileri, hayat felsefeleri, inançları ütopyaları, hayalleri, idealleri, varlığı adına kendisini oluşturan bütün değerleri ne kadar farklı ve başka olursa olsun; toplumsal bilinç ve sorumluluk adına birleşebilmeli, toplumun selameti açısından, neslimizin geleceği açısından beraber bir yol tutabilmelidir.

Mutlak iyiliği, güzelliği, adalet ve hukuku, insanın en temel haklarını da içinde barındıracak bir toplumun yeniden oluşturulması gerekir. Bu toplum gücünü ayrılıklardan, sınıflardan, üstünlük göstergesi sembol ve işaretlerden almamalı, aksine farklı kesimdeki ideoloji, inanç, hayat tarzı ve felsefi görüşe sahip insanların bir arada yaşayabileceği adalet temeli bir toplum, bir dünya düzeni oluşturulmalıdır. Irkçılığı, şovenizmi, kavmiyetçiliği, üstün ırk, köle ırk gibi insanlığın barış ve kardeşliğini parçalayan, yok eden bütün felsefe ve ideolojilere karşı dünya barışını, insanlık değerlerini savunanlar hep birlikte hareket etmelidir.

Benim Müslüman olmam, başkasının Yahudi ya da Hıristiyan, Budist, Ateist olması bu işbirliğinin yapılamayacağı anlamına gelmez. Fıtratımızda/yaratılışımızda var olan temel değerler bütün coğrafyalardaki evrensel değerlerin temelidir. Bugün İnsanlar güzel, iyi, doğru, adaletli, ahlaklı, erdemli olana karşı bir özlem içindedir. İnsan Fıtratındaki/yaratılışındaki bu öz sürekli bu yüce değerleri arar, araştırır, bulmaya çalışır. Kendi hayat serüveninde bu yüce değerlere ulaşmaya çabalar ve bu yüce değerler için mücadele eder.

Dünya ülkelerinin silahlanma (savaş) yarışında harcadıkları mesai, güç, enerji ve para bu dünyanın bayındır hale gelmesine, insanların açlıktan, yoksulluktan kurtulmasına yeter de artar da.

Doğduğumuz memleketimize, toprağımıza vatanımıza sahip çıkmalıyız. M.Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”  için çaba gösterelim. Herkes elinden geleni yapmalı. Terör kaderimiz olmamalı… Ülke olarak gerekse dünya insanlığı olarak her zamankinden daha fazla huzur ve barışa ihtiyaç duyduğumuz tartışmasızdır. İnadına barış diyelim. Oynanan kirli oyuna hep birlikte karşı durmalıyız.

Musa KIRANLI

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi

Ünye Fen Adamları Derneği

yunus_emre-21-214x300 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-