eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
04 Ağustos 2015 - 19:12

VİDEO HABER

_BLD6698

 

 

Ünye Belediyesi Ağustos ayı olağan Belediye Meclis Toplantısı, Ünye Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar Başkanlığında gerçekleşen toplantıda 6 gündem maddesi görüşüldü. Gerçekleştirilen toplantıya meclis üyelerinden Özlem Aldemir Yiğit, Orhan Gürel, Mustafa Çakmakcı, Necdet Yılmaz izinli oldukları için katılmadı.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ağustos ayı olağan Belediye Meclis Toplantısında yaptığı açılış konuşmasında temmuz ayında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak ramazan ayını değerlendiren Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Temmuz ayı meclisimiz ramazan ayı içerisindeydi, başta iskelemizdeki iftar organizasyonumuz olmak üzere, Kadir gecesi programımız, Plaj futbolu,  Rahvan at yarışları ve Karaarmut’taki güreş etkinliklerimizi yoğun katılımlar ile gerçekleştirdik. Son olarak geniş katılımla Atatürk Parkında yaptığımız bayramlaşma programı ile Ünye’mizin farkını ortaya koyarak ramazan ayını Ünye’mizde güzel bir şekilde eda ettiğimizi düşünüyorum.  Katkı ve katılım sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Temmuz ayı içerisinde basın bayramında basın mensuplarıyla, istek ve taleplerini dinlemek için de muhtarlarla bir araya geldiklerini hatırlatan başkan Çamyar, vatandaşlarla da her fırsatta bir araya gelmeye gayret ettiklerini ifade etti.

Doğal gaz çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

img288 Niksar Caddesinde devam eden çalışmaları değerlendiren Başkan Çamyar, doğal gaz çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Ana borular şu anda geçirildi, şu anda yan akslar geçirilmeye devam ediyor. Saray Caddemizde Telekom ve  YEDAŞ’ın çalışmalarının yanı sıra kanalizasyon çalışmaları da bitti. Son olarak doğalgaz hattı ile ilgili 20 günlük bir çalışma kaldı. Doğalgaz çalışmaları biter bitmez cadde baştan sona sıcak asfalt ile kaplanacak” diye konuştu.

Kan bağışında Ünye rekoru kırıldı

Kızılay, Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına da değinen Başkan Çamyar, toplamda 573 ünitelik kan bağışı ile Ünye’nin bağış rekorunun kırıldığını belirtti. Ünye’ye kurulacak olan Kızılay Gençlik Kampı’nı da değerlendiren Başkan Çamyar, “Bu süreçte Kızılay genel başkanımızı Ünye’de ağırladık ve bir gençlik kampı kurulması ile ilgili mutabakata vardık.  Gençlik kampımız 150 yataklı olacak ve Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen öğrencilerimizi burada misafir ederek onları birer turizm elçisi olarak buradan göndereceğiz. Bu çalışmayı 2016 yılı yatırım programına alarak başlatmış olacağız.”

Kefeli Han’da kazı çalışmaları sona erdi

Kültür yolu projesinin başlangıç noktası olan Kefeli Han’da kazı çalışmalarının bittiğini kaydeden Başkan Çamyar, bundan sonraki süreç ile ilgili verdiği bilgide, “Kefeli Han’da kazı çalışmalarımız sona erdi, artık proje aşamasına geldik. Proje için de bir firmayla anlaşamaya vardık, aralık ayına kadar proje bitecek ve Anıtlar Kurulu’na projeyi onaylatıp restorasyon çalışmalarını başlatacağız. Orayla birleşik Bakırcılar Çarşımızdaki çalışmalar tek yanlı olarak devam ediyor, ancak diğer taraftaki binalar imar yolunda olduğu için hukuki bir sıkıntı doğuyor. Bu noktada anıtlar, imar yolundaki binaların restorasyonuna müsaade etmiyor. Bununla ilgili alt görüşmelerimiz devam ediyor. Bununla birlikte Kadılar Yokuşu’ndan Müze Ev’e geçişle ilgili bir yol için kamulaştırma çalışmalarımız da devam ediyor” diye konuştu.

Belediye arşivlerinin dijital ortama aktarılması ile ilgili bir ekibin kurulduğunu belirten Başkan Çamyar, Eylül ayında Kent Bilgi Sisteminin kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Tabakhane’de yılsonuna kadar 4 milyonluk yatırım

DSİ tarafından başlatılan Tabakhane Deresi ıslah çalışmalarını da değerlendiren Başkan Çamyar, konuyla ilgili, “Tabakhane Deremizin ıslahı için yer teslimini gerçekleştirdik. Yol yapım çalışmaları karayolları tarafından devam ediyor ve yarısı bitmiş durumda. Derenin içi ile ilgili proje 12 trilyonluk bir projedir. Adliyeye kadar olan kısımda duvarlar dekoratif şekillerle süslenecek, yukarı doğru da yine beton dökülerek sular ortada toplanmış olacak. Müteahhit firma 2015 yılı içerisinde 4 milyonluk bir harcama yapmayı planlıyor, adliyeye kadar olan bölüm inşallah bu sene bitmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘Doğru olandan geriye adım atmayız’yunus_emre-21-214x300

Son olarak çöp konteynırlarının yer altına alınması ile ilgi bilgiler veren Başkan Çamyar, kamuoyunda çıkan spekülasyonlara itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, “ Biz hiçbir zaman yaptığımız hizmetlerde doğru olandan geriye adım atmayız.  Vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda, yasal çerçeveler içerisinde hizmet üretmeye devam edeceğiz. Şu anda belediyemizde 9 kamyonumuz var, her birinde 3 personel bulunuyor. Proje tamamlandığında biz bu işi bir kamyon ve bir personel ile yapmış olacağız. İhalemizi açık ihale usulüyle gerçekleştireceğiz ve kimin şartları tutuyorsa o ihaleyi almış olacak. Temizlik konusunda da yeni bir sisteme geçerek vakumlu araçlarla en ücra köşelere kadar girip daha sağlıklı bir hizmet üretmiş olacağız.  Başkan Çamyar, son olarak Özel Kalem Müdürlüğü’ne Yavuz Şahin’in, İmar İşleri Müdürlüğü’ne Vural Yıldırım’ın asaleten atandığını, diğer atamaların ise vekâleten atama olduğu bilgisini verdi.

 

 

Açılış konuşmasının ardından gündemdeki 6 madde görüşüldü.

Gündemde görüşülen maddelerden, kapanan belde belediyeleri ve köy tüzel kişiliklerinden devir olunan Ünye Belediyesi Tüzel kişiliğine ait taşınmazların satış talebi oy birliği ile kabul edildi. Gündemde de görüşülen diğer maddelerden Atatürk mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, ve Orta Yılmazlar mahallelerinde bulunan yerlerin içkili alanlar krokisinde dahil edilmesi talepleri görüşüldü. Taleple  ilgili komisyon raporunun okunmasının ardından Fevzi Çakmak ve Orta Yılmazlar mahallelerinde yer alan mekanlar için içkili alanlar krokisine dahil kararı çıkarken Fevzi Çakmak Mahallesinde yer alan yer için ret  kararı çıktı. Gündem maddeleri içinde son olarak görüşülen Hurda Satış Komisyonu Üyelerinin belirlenmesi talebi görüşüldü. Serkan Güney, Remzi Taş, Kemal Maral, Abdullah Sarı, Yahya Karaoğlan Hurda Satış Komisyonu Üyeliğine oy birliği ile seçildi.

Konuşmaların ardından sonlandırılan meclisin bir sonraki toplantısının da 1 Eylül günü saat 14.00’te yapılması kararlaştırıldı.

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-