eskort samsun

ÜNYENETHABER

“EN İYİ FINDIK HASADI YERDEN TOPLAMAK” 

“EN İYİ FINDIK HASADI YERDEN TOPLAMAK” 
07 Ağustos 2015 - 17:22

findik-fiyatlari-rekora-kosuyor-642x320

ORDU GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ KEMAL YILMAZ: 

“FINDIKTA EN İYİ HASAT ŞEKLİ OLGUNLUĞA ERİŞMİŞ FINDIKLARINI SİLKELEYEREK YERDEN TOPLANMASIDIR. BU DURUM TOMURCUKLARA ZARAR VERMEDİĞİ İÇİN GELECEK YILIN MAHSULÜNDE OLUMLU ETKİLEMEKTEDİR”

Ordu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındıkta en iyi hasat yönteminin silkeleyerek yerden toplanması olduğunu, bu durumun gelecek yılki ürünü de olumlu etkilediğini söyledi. img288

Ordu’da fındık hasadı yarın başlıyor. Fındık hasadı başlamadan önce uzmanlar fındığın kalitesinin düşmemesi ve gelecek yılki mahsulü olumsuz etkilememek için uyarılarda bulunuyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındıkta en iyi hasadın dalların silkeleyerek yerden toplanması olduğunu belirtti. Bu şekilde toplanan fındıkların gelecek yılki ürüne de olumlu etkilediğini ifade eden Yılmaz, “Fındıkta en iyi hasat şekli, tam olgunluğa gelen fındıkların, dalları silkelemek suretiyle dökerek yerden toplanmasıdır. Bu şekilde hasat edilen fındıkların, randıman ve kalitesi yüksek olduğu gibi dallar ve sürgünler ile gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemektedir” dedi.

“FARKLI TÜR FINDIKLARI BİR BİRİNDEN AYIRMAK GEREKİYOR”
Bahçenin yapısı açısından silkeleme yöntemine uygun olmayan ve dallardan toplanan fındıklarda uyulması gerekenleri aktaran Yılmaz, “Ordu’da arazi yapısı gereği en fazla uygulanan hasat şekli, daldan elle toplamadır. Bu hasat şeklinde dikkat edilecek olan önemli hususlar, dalların birbirine sürtünmemesi, çotanakların dalla birleştiği yerden tek tek koparılması, gelecek yılın ürününü oluşturacak olan dal, dalcık ve tomurcukların zarar görmemesi için yolma tabir edilen sıyırma şeklinde toplama yapılmaması ve toplanan dalların dikkatlice yerine bırakılmasıdır. Ayrıca bahçedeki değişik fındık çeşitleri ayrı ayrı toplanmalı, birbirlerine karıştırılmamalıdır” diye konuştu.

yunus_emre-21-214x30044

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-