eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIK HASADI BAŞLADI 

FINDIK HASADI BAŞLADI 
08 Ağustos 2015 - 14:30

giresun-da-findik-hasadi-erken-basladi-7575922_x_o

TÜRKİYE’DE EN FAZLA FINDIĞIN ÜRETİLDİĞİ ORDU’DA ÜRETİCİLER BAHÇELERE GİREREK FINDIK TOPLAMAYA BAŞLADI 

VERİMİN YÜKSEK OLDUĞUNU BELİRTEN ÜRETİCİLER İYİ BİR FİYAT BEKLİYOR

Dünya fındık üretiminin yüzde 78’ine sahip Türkiye’de fındık deposu Doğu Karadeniz’de hasat başladı. Bölgenin en önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasadına sahil illerinde başlandı.
Türkiye’de en fazla fındığın üretildiği Ordu’da üreticiler bahçelere girerek fındık toplamaya başladılar. Yeşil altın olarak da bilinen fındığıyunus_emre-21-214x30044n bu yıl çok verimli olduğunu belirten üreticilerden Birol Erbaş, “Fındıktan bu yıl hem fiyat hem üretim açısından çok umutluyuz” dedi.
Üretici Selahattin Okutan, bu yıl verimin iyi olduğunu belirterek, “Verim oldukça iyi. Fiyatında geçen yıl kaldığı yerden devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.
Bu arada Ordu Ziraat Odası, hasadın başlaması sebebiyle ‘Fındık hasat Şenliği’ düzenledi. Şenlikte konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, fındığın dünyada çok tercih edilen bir ürün olduğunu belirtti. Vali Balkanlıoğlu, “Bir fındık ihracatçı arkadaş ile konuşurken bana, ‘Fındık dünyada en rahat pazarlanan ürün’ demişti. Çünkü tüm dünyada gıda maddelerinin ana ham maddesidir” dedi.
Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz ise Türkiye’nin dünyada en fazla fındık üreten ve ihracat yapan ülke olduğunu söyledi. Yılmaz, “Fındıkta her yıl hava şartları merakla beklenir. Acaba zirai don olacak, fındık yanacak mı diye. Allah’a şükür bu yıl en küçük bir olumsuz doğa olayı olmadan bugünlere ulaştık. Bu yıl ki verim gayet iyi ve rekolte yüksek” şeklinde konuştu.

img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-