eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÇAĞRI 

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÇAĞRI 
18 Ağustos 2015 - 13:27

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÇAĞRI ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL: “FINDIK FİYATINI ÜRETİCİ BELİRLEYECEK” “ÜRETİCİ FINDIĞINI HEMEN PAZARA İNDİRMEMELİ, EMANETE FINDIK VERMEMELİDİR”

ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL: 

“FINDIK FİYATINI ÜRETİCİ BELİRLEYECEK”
“ÜRETİCİ FINDIĞINI HEMEN PAZARA İNDİRMEMELİ, EMANETE FINDIK VERMEMELİDİR”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ufuk Ünal, fındık fiyatını alıcıların değil, üreticinin belirleyeceğini belirterek, “Üreticinin kendi kendine arzı dengelemesi, ürünün fiyatını tespit edecektir” dedi. FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÇAĞRI ORDU TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL: “FINDIK FİYATINI ÜRETİCİ BELİRLEYECEK” “ÜRETİCİ FINDIĞINI HEMEN PAZARA İNDİRMEMELİ, EMANETE FINDIK VERMEMELİDİR”

Ufuk Ünal yaptığı açıklamada, fındık hasadının başlaması ve pazara indirilme aşamasına gelmesiyle birlikte tüm kesimlerin serbest piyasa fiyatının ne olacağı konusuna kilitlendiğine dikkat çekti. Serbest piyasa fiyatının 11-15 arasında olması yönünde görüş belirtilmesinin çok önemli olmadığını vurgulayan Ünal, “Fındık fiyatını alıcı değil üreticinin kendisi belirleyecektir. Yani üreticinin fındığını istediği fiyatlar oluştuğunda satması fındık fiyatlarını belirleyecektir. Henüz oluşmayan serbest piyasanın 11-12 liradan olacağı söyleniyorsa da bunu belirleyecek olan üreticidir. Eğer üretici ‘ben fındığımı 14 liradan satmak istiyorum‘ derse, piyasaya fındık indirmeyecek, emanete fındık vermeyecek ve istediği fiyatı oluşturacaktır” diye konuştu.

“ÜRETİCİ KARARLI OLSUN”
Fındık ile geçimini sağlayan çiftçilere, harcamalarında dikkat etmeleri uyarısında bulunan Ünal, “Fındık üreticileri ihtiyacına göre harcama yapmalı. Aşırı ve fındığını satmaya zorlayacak harcamalardan kaçınmalı. Kimse fındık alırken fiyatına bakmıyor, ihtiyacı varsa alıyor. Ürün 20 lirayı gördü yine fındık alımı yapıldı. Eğer fiyattan dolayı bir geri dönüş olsaydı 20 liradan satıldığı zaman alıcı bulmazdı. Üreticilerimiz fındığını 15-16 liradan aşağı fiyatlarda pazara indirmesin. Korkmasınlar, beklesinler” değerlendirmesinde bulundu.

yunus_emre-21-214x300 img288 11880452_10206112125875537_6623436389229999736_n

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-