eskort samsun

ÜNYENETHABER

AK PARTİ ADAY ADAYLARI İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

AK PARTİ ADAY ADAYLARI İÇİN BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI
29 Ağustos 2015 - 10:01

manset192-4ynipp0oj600546ir1dj

AK PARTİ’NİN ADAY ADAYLARI İÇİN BAŞVURULAR 31 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR
– AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BEŞİR ATALAY:
– “31 AĞUSTOS PAZARTESİ GÜNÜ SABAH 08.00’DAN İTİBAREN BAŞLAYACAK 3 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ SAAT 19.00’A KADAR ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI TAMAMLANMIŞ OLACAK”

– AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, “31 Ağustos Pazartesi günü sabah 08.00’dan itibaren başlayacak, 3 Eylül Perşembe günü saat 19.00’a kadar aday adaylığı başvuruları tamamlanmış olacak” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası alınan kararlara ilişkin açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Atalay, “Bugün bildiğiniz gibi partimizin MKY’sı hem MKYK’sı toplanmış oldu. Bugün bir seçim hükümeti kuruldu, ilk defa ülkemizde tecrübe ediliyor, hayırlı olsun diyelim. Bugünkü MKYK toplantısında da Genel Başkanımız, Başbakanımız hükümet kuruluşuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı. Daha sonra seçim işlerini görüştük. Bildiğiniz gibi seçim takvimi başladı. 1 Kasım’da seçim olacak, kısa bir süre iki ay yaklaşık ve partilerin yapacağı çok iş var. Bunları görüşmüş olduk. Mutad kararlar vardır Seçim Kanunu gereği, Seçim Kurulu’na bildirilmesi gereken, o kararları aldık. Tabii partilerin hangi seçim çevrelerinde seçime katılacağını bildirmeleri gerekiyor. Önceki seçimlerde olduğu gibi AK Parti bütün seçim çevrelerinde seçime katılacaktır, MKYK’mız karar aldı ve bunu Yüksek Seçim Kurulu’na bildireceğiz. İkincisi, aday tespit ve sıralaması ile ilgili hangi yöntem yürütülecek. Biz daha önce de olduğu gibi yine merkez yoklamasıyla adaylarımızı belirleyeceğiz ve sıralamayı yapmış olacağız. Başvurularla ilgili, başvuruları aslında hafta sonu olmasa başlatacaktık ama Pazartesi 31 Ağustos’ta aday adayı başvuruları başlayacak partimizde ve kısa bir süre 4 gün, 3 Eylül Perşembe akşamına kadar yani 31 Ağustos Pazartesi günü sabah 08.00’dan itibaren başlayacak, 3 Eylül Perşembe günü saat 19.00’a kadar aday adaylığı başvuruları tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı.
Kamu görevlileri ile ilgili takvimi Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığını hatırlatan Atalay, “31 Ağustos Pazartesi akşamına kadar kamu görevlilerinin istifa etmesi gerekiyor. Yani, onların süresi daha kısa. Bu sıkışık takvim içinde bütün bu işlemlerin yapılması gerekiyor” dedi.
Atalay, ödemeler olarak aynen 7 Haziran seçimindeki gibi uygulamayı yapacaklarını belirterek, “Erkek adaylar 5 bin lira, kadın adaylar 2 bin 500 TL. Engelli aday adayları bir ödeme yapmayacak. Onların engellilik tespiti gerekiyor, o raporu getirenlerden başvurularında herhangi bir ödeme alınmayacak” diye konuştu.
AK Parti Genel Merkezi ve bütün il başkanlıklarına başvuruların yapılabileceğini anlatan Atalay, “Başka illerde aday adayı olacaksa bile herhangi bir ilimizden de yapabilir, herhangi bir il başkanlığımıza başvurularını aday adayları yapabilirler” şeklinde konuştu.

SEÇİM TAKVİMİ
Seçim takvimi ile ilgili esas olanın ‘aday adaylığı’ olduğuna dikkati çeken Atalay, “Partimiz tabii yine komisyonlar kuracak. Bu değerlendirmeleri yapacak. Yüksek Seçim Kurulu son aday listelerinin seçim kuruluna teslimi olarak 18 Eylül akşamını verdi, dolayısıyla bütün çalışmalar tamamlanacak ve 18 Eylül akşamına kadar YSK’ya partiler aday listelerini sunmuş olacaklar. Kesin listelerin yayınlanması var, partiler için önemli olan 18 Eylül tarihi” dedi.

3 DÖNEM KURALI
Atalay, konuşması sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin ‘3 dönem kuralına’ ilişkin sorusuna Atalay, “3 dönem kuralı ile ilgili geçen MKYK’da karar verilmişti. Şu anda bir tüzük komisyonumuz var, çalışıyor. 3 dönemliklerle ilgili adaylıkta bir düzenleme yapılıyor. Benim durumumda, yani 25. dönemde aday olmayanlar şimdi 26. dönem olduğu için başvurabilecekler. Ayrıca, bu kısa süre içinde 3. dönem olmuş olanlar da yine adaylık için başvurabilecekler. Kural tamamen kalkmıyor tüzüğümüzden ama böyle bir düzenleme yapılıyor” karşılığını verdi.

yunus_emre-21-214x300img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-