eskort samsun

ÜNYENETHABER

“FINDIK ZURUFU, ORGANİK GÜBRE”

“FINDIK ZURUFU, ORGANİK GÜBRE”
14 Eylül 2015 - 14:52

"FINDIK ZURUFU, ORGANİK GÜBRE" ZİRAAT MÜHENDİSİ HALUK ŞENSOY: “FINDIK ZURUFUNDAN ELDE EDİLEN GÜBRENİN VERİM VE KALİTESİ DAHA YÜKSEKTİR” “ORDU’DA 100 BİN HARMANIN YARISINDAKİ ZURUFLAR GÜBRE YAPILSA, MÜTHİŞ BİR VERİM PATLAMASI OLUR”

ZİRAAT MÜHENDİSİ HALUK ŞENSOY:

“FINDIK ZURUFUNDAN ELDE EDİLEN GÜBRENİN VERİM VE KALİTESİ DAHA YÜKSEKTİR”
“ORDU’DA 100 BİN HARMANIN YARISINDAKİ ZURUFLAR GÜBRE YAPILSA, MÜTHİŞ BİR VERİM PATLAMASI OLUR”

Türkiye’nin fındık deposu olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde halk arasında ‘fındık kapsülü’ denilen zurufun organik gübre özelliğini taşıdığı belirtilerek üreticilerin zurufları atmamaları istendi.

Ordu Ziraat Odası Toprak Analiz Laboratuarı Müdürü Zirat Mühendisi Haluk Şensoy, Doğu Karadeniz’deki fındık üreten illerde hasadın yapılmasının ardından geride kalan zurufların ya kışın yakıldığını, ya da ahırlarda hayvan altlarına serildiğini kaydetti. Üreticilerin bu konuda hassas olmaları gerektiğini belirten Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy , fındık zuruflarından elde edilen organik gübrenin kimyasal gübreden aşağı kalır yanı olmadığını da vurguladı. Şensoy, “Fındık zurufu gelişi güzel kullanılıyor. Çoğunlukla da yakılarak zayi ediliyor. Fındık zurufu organik gübrelere eşdeğer besin içeriğine sahiptir. Ayrıca toprakların fiziksel yapısını iyileştirerek verim ve kaliteye önemli katkı sağlıyor. En basit olarak, fındık zurufu biraz kireç biraz azotlu gübreyle ıslatarak karıştırılır. Üstü kapatılarak bir yıl bekletilir. Bir yılın sonunda organik gübre olarak kullanıma hazırdır” dedi.

ORDU’DA 100 BİN HARMAN VAR
Ordu il genelinde 100 bin fındık üreticisi olduğunu, bunun 100 bin fındık harmanı anlamına geldiğine dikkat çeken Şensoy, “Yaptığımız bazı deneylerde fındık zurufundan elde edilen organik gübre ile beslenen fındık ocağından alınan verim ile kimyasal gübre ile beslenmiş fındık ocağından daha yüksek oluyor. Ordu’da 100 bin harmanın yarısından alınan zurufların gübre yapılması halinde verim patlaması olur. Bu sebeple üreticilerimiz fındık zurufunu doğal ve organik gübre olarak kullanmalarını bu ürünün israf edilmesinin önüne de geçecektir” diye konuştu.

img288 yunus_emre-21-214x30044

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-