eskort samsun

ÜNYENETHABER

KURBAN BAYRAMI BIÇAKÇININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR 

KURBAN BAYRAMI BIÇAKÇININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR 
15 Eylül 2015 - 14:44

jjj

KURBAN BAYRAMININ YAKLAŞMASI İLE ARTAN BIÇAK SATIŞLARI ORDULU BIÇAKÇILARI SEVİNDİRİYOR

 Ordu’da yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle bıçak bileyicisi ve satıcılarının yüzü gülüyor. 

Ordu’da Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte her alanda hareketli günler yaşanıyor. Kurban Bayramı’nın vazgeçilmeziKURBAN BAYRAMI BIÇAKÇININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR KURBAN BAYRAMININ YAKLAŞMASI İLE ARTAN BIÇAK SATIŞLARI ORDULU BIÇAKÇILARI SEVİNDİRİYOR bıçaklar ise alıcılarını bekliyor. Kurbanını kesmek için bıçak alan ve bileten vatandaşlar, bıçak satıcılarının yüzünü güldürüyor. Ordu’nun Altınordu İlçesi Şarkiye Mahallesi’nde aslen Trabzon’un Sürmene ilçesinden olan ancak 45 yıldır Ordu’da bıçak satıcılığı yapan 58 yaşındaki Salim Karalı, Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile satışların arttığını söyledi. Geçmiş yıllardaki Kurban Bayramlarının daha hareketli geçtiğini dile getiren Karalı, gelişen teknolojik kurban kesme araçlarının işlerini az da olsa sekteye uğrattığını belirtti.

“VATANDAŞ YENİSİNİ ALMAK YERİNE MEVCUT OLAN BIÇAĞINI BİLETİYOR”
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşın bıçak satın almak yerine mevcut bıçağını bilettiğini aktaran Karalı, “45 yıldır bıçakçılık işi ile uğraşıyoruz. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla işlerimiz çok iyi. Bu dönemde bıçak bileme oranı yeni bıçak satışlarımıza oranla daha fazla. Belediyelerin belirli merkezlerde teknolojik araçlarla kurban kesimi yapması, bizim bıçak satışlarımızı eskiye oranla olumsuz etkiledi. Bu durum karşında Rizelilerin yaşatmaya çalıştığı bir kültür var. Rize’nin belli bölgelerinde vatandaş her Kurban Bayramı’nda 10 tane bıçağı da olsa bir adet yeni bıçak alıyor. Bu oranın kültürüne özgü bir şeydi. Şimdilerde bu kültürde yok olmaya başladı. Bu durumlar karşısında bıçak satışlarımız eskiye oranla azalsa da vatandaşlarımız yine de bıçak almaktan vazgeçmiyor. Bu durum biz bıçak satıcıları ve bileyicilerinin yüzünü güldürüyor” dedi.

“İYİ BİR KURBAN BIÇAĞI 30 TL’NİN ALTINDA OLMAZ”
Kurban Bayramı’nda her bütçeye uygun bıçakların olduğunu aktaran Karalı, “Kurban Bayramı öncesi satılan bıçaklar kalitesine göre değişiyor. Her bütçeye göre bıçaklar var. Normal bir bıçak 7 TL’den başlıyor 15 TL’ye kadar çıkıyor. Büyük boy bıçaklar ise 15 TL’den başlıyor 30 TL’ye kadar çıkıyor. Ancak en iyi kurban bıçağı 30 TL altında olmaması gerekiyor” diye konuştu.

img288 yunus_emre-21-214x30044

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-