eskort samsun

ÜNYENETHABER

TEKSTİLİN GELECEĞİ PARLAK 

TEKSTİLİN GELECEĞİ PARLAK 
20 Eylül 2015 - 0:52

ÜNAL: TEKSTİLİN GELECEĞİ PARLAK OTSO MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL: “ORDU’DA GİDEREK GELİŞEN TEKSTİL SEKTÖRÜ BÜYÜK BİR İSTİHDAM ALANI OLDU” “GÜNEYDOĞU’DA KAPANAN ATÖLYELERDEN ORDU’YA TALEP VAR” “HER İLÇE TEKSTİL YATIRIMIYLA İŞSİZLİĞİ ÖNLEYEBİLİR”

OTSO MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL:

“ORDU’DA GİDEREK GELİŞEN TEKSTİL SEKTÖRÜ BÜYÜK BİR İSTİHDAM ALANI OLDU”
“GÜNEYDOĞU’DA KAPANAN ATÖLYELERDEN ORDU’YA TALEP VAR”
“HER İLÇE TEKSTİL YATIRIMIYLA İŞSİZLİĞİ ÖNLEYEBİLİR”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, Ordu’da son yıllarda tekstil sektörünün giderek geliştiğini ve büyük bir istihdam kaynağı haline geldiğini söyledi.

Tekstil sektörünün 10-15 yıl öncesine kadar kalifiye eleman sıkıntısının yanı sıra basit ve sıradan bir imalathane gibi görüldüğünü ancakÜNAL: TEKSTİLİN GELECEĞİ PARLAK OTSO MECLİS BAŞKANI UFUK ÜNAL: “ORDU’DA GİDEREK GELİŞEN TEKSTİL SEKTÖRÜ BÜYÜK BİR İSTİHDAM ALANI OLDU” “GÜNEYDOĞU’DA KAPANAN ATÖLYELERDEN ORDU’YA TALEP VAR” “HER İLÇE TEKSTİL YATIRIMIYLA İŞSİZLİĞİ ÖNLEYEBİLİR” son yıllarda gerek OTSO ve gerekse İŞKUR ortaklığında açılan eğitim kursları sayesinde kalifiye eleman konusunda büyük aşama kaydedildiğini belirten Ufuk Ünal, “Tekstil sektörü diğer sektörlerden daha avantajla bir duruma geldi” dedi.

“TEKSTİL GELECEK VAAT EDİYOR”
Ünal, “Son yıllarda ilimizde tekstil sektörü ciddi manada ivme kazandı. Yıllar önce kalifiye eleman bulmakta zorluklar yaşarken bugün bu sıkıntı büyük ölçüde ortadan kalktı. OTSO ve İŞKUR tarafından açılan kurs ve verilen eğitimlerle tekstil sektöründe çalışacak kalifiye elemanlar yetiştirildi. Bu durumda tekstil sektörü ilimizde gelişmeye başladı. Diğer sektörlerde 10 makineye 2-3 eleman düşerken tekstil sektöründe bugün 1 makineye 2-3 eleman düşüyor. Bu tablo istihdam ve sektörün geleceği açısından sevindiricidir” diye konuştu.

“GÜNEYDOĞU’DA KAPANAN ATÖLYELER ORDU’DA AÇILABİLİR”
Ünal, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terör olaylarından etkilenen bazı yatırımcıların Doğu Karadeniz’de yatırım sahaları aradığını ve Ordu iline birkaç müteşebbisten talep geldiğini de kaydederek, “Doğu ve Güneydoğu’daki tekstil atölyelerini kapatan veya kapatacak olanlar yatırım yapacak, fabrika kuracak yer arıyor. Ordu ilimiz yatırımlarda devlet teşvikleri kapsamında 5. Bölge statüsünde bulunuyor. 5. Bölgede oluşumuz, hava ve karayolu anlamında ulaşım alanında sağlam bir alt yapıya sahip oluşumuz bu müteşebbislerin bu bölgeye yönelmesine sebep oluyor. Ordu ilimize birkaç tane böyle talep geldi. Uygun fiyat ve arazilerin gösterilmesi, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin ilimize kazandırılması halinde istihdam konusunda büyük aşama kaydedeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

“HER İLÇE YATIRIMCISINI BULABİLİR”
Tekstil fabrikalarının kuruldukları ilçelerde iyi bir istihdam kapısı ve ilçenin ekonomik-sosyal dengesine olumlu katkı yapacak bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Ünal, “Bu tekstil fabrikalarını ilçelerimizde geliştirmek gerekiyor. Her ilçemiz kendisine bir yatırımcı seçip istihdam sorununu tekstil atölyeleriyle çok rahat çözebilir. Bir atölyede 100-150 bazende 300-400 kişilik istihdam oluşmaktadır. Ayrıca halen ikinci fabrika için yer arayışında olan mevcut fabrikalar var. Dolayısıyla ilçelerimiz tekstil sektörü ve yatırımcılarına destek verirse istihdam sorununu büyük ölçüde halletmiş olacağız” açıklamasında bulundu.

img288 yunus_emre-21-214x30044

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-