eskort samsun

ÜNYENETHABER

SERVETİN ÜZERİNDE OTURUYORUZ

SERVETİN ÜZERİNDE OTURUYORUZ
22 Eylül 2015 - 1:35

bu_ilimizdeki_altin_rezervi_turkiyeyi_rahatlatiyor13652534960_h1011007– DOĞU KARADENİZ MADEN DEPOSU
– DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ, ROMANYA’DAN HİMALAYA DAĞLARI’NA KADAR UZANAN MADEN KUŞAĞININ EN ÖNEMLİ NOKTASINDA BULUNUYOR
– MTA’NIN TESPİTLERİNE GÖRE, SADECE ORDU VE ARTVİN’DEKİ ALTIN MADEN REZERVİ 68 BİN TON
– 500 MADEN NOKTASI BULUNAN BÖLGE, AYNI ZAMANDA 2.1 MİLYON TON BAKIR, 2.2 MİLYON TON ÇİNKO VE 400 BİN TON KURŞUN REZERVİ BULUNUYOR

Türkiye’nin en önemli maden yataklarının bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Romanya’dan Himalaya DOĞU KARADENİZ MADEN DEPOSU DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ, ROMANYA’DAN HİMALAYA DAĞLARI'NA KADAR UZANAN MADEN KUŞAĞININ EN ÖNEMLİ NOKTASINDA BULUNUYOR MTA’NIN TESPİTLERİNE GÖRE, SADECE ORDU VE ARTVİN’DEKİ ALTIN MADEN REZERVİ 68 BİN TON 500 MADEN NOKTASI BULUNAN BÖLGE, AYNI ZAMANDA 2.1 MİLYON TON BAKIR, 2.2 MİLYON TON ÇİNKO VE 400 BİN TON KURŞUN REZERVİ BULUNUYORDağları’na kadar uzanan dünyanın en önemli maden kuşağında olduğu belirtildi.
Maden Tetkik Arama (MTA) Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan bilgilere göre, MTA’nın kuruluş tarihi olan 1935 yılından 2014 yıl sonuna kadar süreçte Doğu Karadeniz Bölgesi’nin endüstriyel hammadde, enerji hammaddesi, soğuk ve sıcak su aramaları da dahil olmak üzere maden yataklarının ortaya çıkarılması amacıyla yaklaşık 227 bin metre sondaj yapıldığı açıklandı. Yapılan sondaj ve aramalarda bölgede birçok maden yatağı ve yüzlerce maden zuhuru saptandığı vurgulandı. Yapılan sondaj ve aramalarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dünyanın en önemli maden kuşağında yer aldığının ortaya çıkarıldığı belirtilerek, “Doğu Karadeniz Bölgesi Romanya, Bulgaristan, Türkiye üzerinden Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a ve oradan Himalaya’lara kadar uzanan yaklaşık 7 bin km uzunluğundaki ‘maden provensi’ içinde yer alır. Bölge, dünyanın sayılı Türkiye’nin ise en önemli maden kuşağı özelliğindedir” denildi.
DOĞU KARADENİZ MADEN DEPOSU DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ, ROMANYA’DAN HİMALAYA DAĞLARI'NA KADAR UZANAN MADEN KUŞAĞININ EN ÖNEMLİ NOKTASINDA BULUNUYOR MTA’NIN TESPİTLERİNE GÖRE, SADECE ORDU VE ARTVİN’DEKİ ALTIN MADEN REZERVİ 68 BİN TON 500 MADEN NOKTASI BULUNAN BÖLGE, AYNI ZAMANDA 2.1 MİLYON TON BAKIR, 2.2 MİLYON TON ÇİNKO VE 400 BİN TON KURŞUN REZERVİ BULUNUYORMTA Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan arama çalışmaları sonucunda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kurşun, bakır ve çinko rezervi açısından ülkenin en büyük maden alanı olduğu da kaydedilerek, “Doğu Karadeniz Bölgesi, 2.1 milyon ton bakır, 2.2 milyon ton çinko ve 400 bin ton kurşun rezervine sahiptir” denildi.

500 NOKTADA MADEN VAR
Bölgenin ayrıca önemli altın ve gümüş yataklarına da sahip olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Doğu Karadeniz Bölgesi Gümüşhane-Mastra, Kaletaş, Sobran, Olucak, Ordu-Akoluk-Sayaca ve Artvin-Cerattepe yataklarında 68 bin ton metal altın, bin 638 ton metal gümüş rezervine sahiptir. Bu özellikleri ile Türkiye’nin yüzde 29 altın ve yüzde 37 gümüş potansiyelini elinde bulundurmaktadır. Bugüne kadar MTA ve diğer kuruluşlarca yapılan çalışmalar sonucunda 500’e yakın Cu (bakır), Pb (kurşun), Zn (çinko), Au-Ag (altın-gümüş) yatak ve zuhuru tespit edilmiştir. Bunlardan özellikle Cu, Pb, Zn yataklarına ait rezervler Türkiye rezervinin yüzde 28’lik kısmını oluştururlar. Bugün ülkemiz bakır üretiminin yüzde 75’lik kısmı da bölgedeki bakır yataklarından karşılanmaktadır.”

yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-