eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIKTA VERİM İÇİN HER İLÇEYE ÖRNEK BAHÇE KURULUYOR 

FINDIKTA VERİM İÇİN HER İLÇEYE ÖRNEK BAHÇE KURULUYOR 
05 Ekim 2015 - 14:00

uu

ORDU GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ KEMAL YILMAZ: 

“FINDIKTA VERİMİ ARTTIRMAK İÇİN ‘HER İLÇEYE BİR ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ PROJESİ’ HAYATA GEÇİRİLDİ. PROJE İLE ORDU VE GİRESUN’DA FINDIK VERİMİNİ ARTTIRARAK ÜRETİCİLERİMİZİ BİLİNÇLİ TARIMA TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ”

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, hayata geçirilen “Her İlçeye Bir Örnek Fındık Bahçesi Projesi” ile Ordu ve Giresun illerinde fındık üretilen bütün ilçelerde çok daha fazla verim alabileceklerini söyledi.

Fındık veriminde kaliteyi arttırmaya yönelik çalışmalarına aralıksız devam eden Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bu kapsamda yeni bir projeye imza attı. Ordu ve Giresun illerini kapsayan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından desteklenen “Her İlçeye Bir Örnek Fındık Bahçesi Projesi” bugün itibari ile hayata geçirildi. Proje kapsamında Ordu ve Giresun illerinde 30 ilçede en az 5, en fazla 10 olmak üzere toplam 225 dekar fındık bahçesi örnek bahçe olacak. Belirlenen bahçelerde kaliteyi arttırmaya yönelik çalışmalar yapılırken, hasat sezonu düzenlenecek etkinlikle birlikte, örnek bahçe ve normal bahçe arasındaki verim farkı ortaya konacak.

YILMAZ: “ORDU VE GİRESUN’DA KALİTE VE VERİMİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ”
Fındıkta verimi arttırmak ve Türkiye’yi tarımda hak ettiği yere getirmek istediklerini belirten Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, “Geçtiğimiz yıldan bu yana fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için üç proje uyguladık. Verime direk etki edecek olan dördüncü projemizde ‘Her İlçeye Bir Örnek Fındık Bahçesi Projesi’ bugün itibari ile Ünye ilçemizde hayata geçirildi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından desteklenen proje ile belirlenen örnek bahçelerde budama işlemleri profesyonelce yapılacak. Toprak tahlilleri yapılarak gübreleme programı uygulanacak. İlaçlama yöntemleri bahçenin durumuna göre uygulanacak. Fındık hasat sezonu geldiğinde ‘tarla günü’ düzenleyerek örnek bahçelerdeki verim farkını diğer bahçelerle mukayese ederek üreticilerimize göstermiş olacağız. Proje ile amacımız daha bilinçli üreticiler yetiştirerek Ordu ve Giresun’da daha kaliteli verim alabilmeyi sağlamaktır. Amacımız 2023’te fındık üretiminde lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşmaktır” dedi.
yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-