eskort samsun

ÜNYENETHABER

Uzmanlardan Anne Sütü Uyarısı

Uzmanlardan Anne Sütü Uyarısı
07 Ekim 2015 - 1:47

images (1)
– UZMANLARDAN “ANNE SÜTÜ” UYARISI
– ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI DR. ABDULLAH DAĞLI:
– “BEBEĞİ MUTLAKA ANNE SÜTÜ İLE BESLEYİN”
– “ANNE SÜTÜ BEBEĞİ ENFEKSİYONDAN KORUR”

Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Dağlı, anne sütünün bebek için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Anne sütü, bebeğin tek ve en önemli ihtiyacıdır. Bu nedenle ilk altı ayda bebekler mutlaka anne sütüyle beslenmelidir” dedi.

Altıncı ayından sonra bebeğin aldığı anne sütü miktarının azalması sebebiyle doktor önerisiyle ek besinlerinAW542022_S01 verilebileceğini kaydeden Dr. Abdullah Dağlı, “Ek besinler giderek arttırılarak verilmelidir. Anne sütüne iki yaşına kadar devam edilmesi önerilmektedir. İlk yaşından sonra çocuklar besin gereksinimlerinin 1/3 ‘ünü anne sütünden alabilirler. Ancak bu yaşta anne sütüyle beslenmek, çocuğun diğer besinleri almasını engellememelidir“ diye konuştu.

“ANNE SÜTÜ BEBEĞİ ENFEKSİYONDAN KORUR”
Anne sütünün, bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunduğundan her türlü hastalığa karşı korunduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Dağlı, şöyle konuştu: “Anne sütü enfeksiyondan koruyan faktörler içerir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ileri yaşlarda solunum yolu enfeksiyonları, ishaller, alerji, obezite, tip 1 diyabet, kanser, multipl skleroz gibi hastalıklar daha az rastlanır. Bebeğinizi emzirmek ona yalnızca sağlıklı, besleyici bir başlangıç sunmanın yanında, ona yakınlaşmak için gerekli sıcak, sevgi dolu ve kocaman bir eğlencedir. Bebek içinse güvende hissetmek ve ilgi görmek demektir. Pek çok kadın için en özel ve değerli anlar, bebeğini kendi bedeni ile beslerken, onunla paylaştığı psikolojik ve duygusal tecrübeleridir.”

“EK BESİNLERİ DOKTORA BAŞVURARAK VERİN”
Uzm. Dr. Abdullah Dağlı, şöyle devam etti: “Anne sütü bebek için en temiz, hazmı kolay, taze, bebeğin her ihtiyacına uygun ve her an hazır olan tek besindir. Bebeğiniz normal gelişimini sürdürüyorsa, sütünüz büyük ihtimalle bebeğinize yeterli geliyor demektir. Fakat bebeğinizin gelişiminin yavaşladığını düşünüyorsanız herhangi bir ek besine başlamadan önce, mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek bebeğinizin bir uzman tarafından değerlendirilmesini sağlamalı ve doktorun önerilerine göre emzirmeye daha sık olarak devam edilmelidir. Çünkü anne sütü, bebek emdikçe çoğalır. Bunun yanında, anne sütünü artıran bazı besinlerden de yararlanabilirsiniz. Eğer gerekli ise ek besine geçme kararını doktor danışmanlığı sonrası karar vermelidir. Bilinçsizce ve erken başlanacak ek besin bebek için tehlikeli bir seçenek olabilir.”

STRES SÜTÜ AZALTABİLİR
Anne sütünü arttırmak için yapılacaklara da değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Dağlı, “Düzenli ve dengeli beslenmek, bol su içmek, günde en az 3-3.5 litre sıvı tüketmek çok önemlidir. Bunun yanında, anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitki çayları da kullanılabilir. Annenin yorgun ve stresli olması süt salgılanmasını engelleyebilir, bu nedenle annenin stresten ve yorgunluktan uzak durması süt yapılmasına katkı sağlayacaktır. Anne sütü alan bebek ayına göre yeterli kilo alıyor, boyu uzuyor, dışkı ve idrar yapıyor, beslendikten sonra rahatlayıp uyuyor ise anne sütü yetiyor demektir“ şeklinde konuştu.

EMZİRMEK KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR
Son olarak emzirmenin anneye olan faydalarından bahseden Uzm. Dr. Abdullah Dağlı, “Emzirmek anneyi psikolojik olarak rahatlatır. Emziren annelerin meme, yumurtalık gibi kanserlere yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Kanser oluşumunun yanı sıra emziren annelerde kemik erimesi riski çok daha azdır. Annelere günde 500 kalori fazla harcatan emzirme zayıflamayı kolaylaştırır. Hamilelik nedeniyle büyüyen anne rahminin küçülmesini kolaylaştırır. Doğum sonrası kanamaları azaltır, iyileşme süresini hızlandırır. Emzirme doğal bir korunma yöntemidir” açıklamasında bulundu.

yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-