eskort samsun

ÜNYENETHABER

TSK’dan astsubaylara büyük jest geliyor!

TSK’dan astsubaylara büyük jest geliyor!
07 Mayıs 2013 - 10:39

Çözüm süreci TSK’da yapılacak değişiklikleri de derinden ilgilendirecek. TSK 2023’e kadar adım adım yeniden yapılandırılacak. Terör biterse, asker sadece dış tehdide karşı görev yapacak. Jandarma ‘Kır Polisi’ne dönüşecek. Astsubaylara da generallik yolu açılacak!

Askerliğin kısalmasıyla ilgili Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın arka planında TSK ‘nın ‘profesyonel orduya geçiş’ projesinin yattığı bilgisine ulaşıldı. Yenişafak’ın haberine göre, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan projeye göre, TSK iç ve dış tehdit unsurlarına göre yeniden şekillenecek. Çözüm süreciyle birlikte terörün bitmesi halinde Silahlı Kuvvetler tamamen dış tehdit algısına göre yeniden organize olacak. Profesyonel orduya geçişte atılacak adımlar şu şekilde belirlendi:

Jandarma ‘Kır Polisi’ olacak

Profesyonel orduya geçiş sürecinde Jardarma tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlı olacak. Planlamaya göre, Jandarma ‘Kır Polisi’ adını alarak Emniyet’in görev sahası dışında yer alan şehir merkezlerinin haricindeki kırsal bölgelerde görev yapacak.
Astsubaya paşa terfi geliyor

İhtiyaç halinde sözleşmeli astsubay alımına da gidilecek. Bu arada daha önce subaylığa geçişleri kısıtlı olan astsubayların, daha üst rütbelere geçişlerine de kolaylık getirilecek. Liyakat esaslı olarak görevinde başarı sağlayan astsubayların, subaylık rütbesi aldıktan sonra albaydan da öteye gidebilmeleri sağlanacak ve general olmalarının yolu açılacak.

Patates soyma bitiyor

Orduda mutfakta patates soyan, yemek yapan asker uygulamasına da artık son verilecek. Askerlik vazifesini hizmet personeli olarak yerine getiren 60 bine yakın er ve erbaş yerine, sivil personel alımına gidilecek. Şu ana kadar bir birlikte hizmet personeli olarak ya sivil personel alımına gidildi ya da dışarıdan hizmet alımı yapıldı. Bu durum askerliğini hizmet personeli olarak yapan kişilerin sayısını giderek azaltıyor. Yapılan planlama stratejik yerler hariç, orduda terzi, berber, aşçı, kantinci, temizlikçi ve benzeri görevleri asker yerine sivil memurlarının bu işi yapmaları şeklinde.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-