eskort samsun

ÜNYENETHABER

YORGANCILAR ZAMANA DİRENİYOR 

YORGANCILAR ZAMANA DİRENİYOR 
09 Ekim 2015 - 13:00

YORGANCILAR ZAMANA DİRENİYOR ORDU'DA YORGANCILAR, YÜN VE PAMUKLU YORGANA TALEBİN ARTMASINA RAĞMEN YETİŞTİRECEK ÇIRAK BULAMAMAKTAN YAKINIYOR

ORDU’DA YORGANCILAR, YÜN VE PAMUKLU YORGANA TALEBİN ARTMASINA RAĞMEN YETİŞTİRECEK ÇIRAK BULAMAMAKTAN YAKINIYOR

Ordu’da yorgancılar, yün ve pamuklu yorgana talebin artmasına rağmen yetiştirecek çırak bulamamaktan yakınıyor.

Bir zamanlar çeyizlerin olmazsa olmazı el emeği yorganlar, günümüzde yerini fabrika üretimine bıraktı. Geçmişte evlenen çiftlerin çeyizlerini süsleyen yorganları üreten ve sayıları her geçen gün azalan yorgancılar, mesleği devam ettirebilecek çırak bulamıyor. Ordu’nun Altınordu ilçesinde 1979’da çırak olarak başladığı yorgancılığı hala devam ettiren 48 yaşındaki yorgancı Caner Şahin vatandaşın yün ve pamuk yorgana yönelmesine rağmen bu mesleği devam ettirecek çırak bulamadıklarını belirtiyor. Yün ve pamuk yorganın sağlıklı olduğunu ifade eden Şahin, buna bağlı olarak işlerinde de iyileşmeler yaşandığını vurguladı.

 

“MESLEĞİN AKIBETİ BELLİ DEĞİL”

Makine yapımı yorgan ile el yapımı yorgan arasında farkların olduğunu aktaran Şahin, kendilerinden sonrada mesleğin akıbetinin belli olmadığını belirtti. Son zamanlarda yün ve pamuk yorganlara ilginin arttığını söyleyen Şahin, “1979’da çırak olarak başladığım yorgancılığa halan devam ediyorum. Yorgancılıkta çırak bulma konusunda çok zorluk yaşıyoruz. Özellikle son zamanlarda yetişen çırak hiç yok. Bu durumda bu mesleğin bizde sonra akıbetini hiç bilemiyorum. Eskiden makineler yoktu, bütün yorganlar el ile dikilirdi, şimdilerde makineler var ancak makinelerin bizim yaptığımız işi yapması mümkün değil. O fabrika üretimi onlar işin ucuzuna kaçıyor, bizde daha temizini daha sağlıklısını yapıyoruz. Ancak makinenin olması bizim işlerimize çok engel değil özellikle sipariş üzerine çalışıyoruz. Yün ve pamuk yorganlar dikiyoruz ve bu iki ürünün yerini başka hiçbir şey tutmuyor. Yorganlarda en sağlıklı ürünler yün ve pamuktur. Ayrıca elyaf yorganlar insanı terletiyor sağlıklı olmuyor, bu yüzden son zamanlarda pamuk ve yün yorganlara aşırı talep var” dedi.

 

“SATEN YORGANIN DİKİMİ BİR HAFTA SÜRÜYOR”

El yapımı yorganlarda fiyatların, yorganın model ve motifine göre değiştiğini belirten Caner Şahin, “Yün yorganları 3 saatte dikiyoruz. Ancak eski usul saten yorgan dediğimiz motifli yorganları ise en az 1 gününüzü alıyor. Bazı saten yorganlar motifleri ağır olunca bir haftayı bulabiliyorlar. Saten yorganlar genellikle ağır işçilik isteyen çeyizlik modeller olarak biliniyor. Dikim fiyatlarımız yorganın durumuna göre değişiklik gösteriyor. Yün yorganları müşteri malzemesini getirirse 30 TL’ye dikiyoruz. Saten yorganlar yani motifli yorganları ise en az 200 TL’den başlıyor ve yorganın motifine göre değişiklik gösterebiliyor” diye konuştu.

yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-