eskort samsun

ÜNYENETHABER

”Çok Üretip, Birbirimizi Teşvik Etmemiz Gerekiyor”

”Çok Üretip, Birbirimizi Teşvik Etmemiz Gerekiyor”
12 Ekim 2015 - 16:14

fvdfg

Vali İrfan Balkanlıoğlu,   “Perşembe’de Çileğin Dünü, Bugünü ve Yarını”  konulu panele  katıldı.

Perşembe Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen panele Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Milletvekili  Oktay Çanak, Perşembe Kaymakamı  Ahmet Arık, Perşembe     Belediye  Başkanı Kemal  Bahtiyar, İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz,  ODÜ  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Ali İslam, Doç.Dr.Kürşat Korkmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Arıcılar Birliği Başkanı Necati aydın ve çilek üreticileri katıldı.

“Perşembe’de Çileğin Dünü, Bugünü ve Yarını”  konulu panelde bir konuşma  yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da ekonominin fındığa dayalı olduğuna vurgu yaparak, alternatif ürünlerin önemine dikkat çekti ve çilek üretiminin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vali Balkanlıoğlu, “Çilek çok üretilirse alıcılar Hint’ten Yemen’den ayağınıza kadar gelir alır. Ama az olursa kendin pazarlamak ve uğraşmak durumunda kalırsın. Bir çok ticari alanda insanlar birbirine rakiptir. Çilekte öyle değildir. Ne kadar çok üretilirse, ne kadar çok olursa, piyasa oradan oluşuyor. Tonlarca çilek üretilebilse alıcısı Rusya’dan bile gelebilir. Bu nedenle çok üretmek, birbirimizi teşvik etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, ”Bu bölgenin çileği son derece lezzetli, aroması mükemmel ve doyumsuz bir tadı var” diyerek, panelin düzenlenmesinde  emeği geçen herkese teşekkür etti.

Panele konuşmacı olarak katılan ODÜ  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Ali İslam, çileğin kendine özgün renk, tat ve aromasının önemli olduğunu, zengin vitamin ve mineral madde içerdiğinden dolayı üretici tarafından tercih edildiğini söyleyerek, ”Çilek, antikanserojen bir ürün, bağımlılık sistemini de  güçlendirir” dedi.

Dünyada  7 milyon ton çilek üretildiğini ve ilk sırada ABD’nin yer aldığını belirten Prof.Dr.Ali İslam, 376 bin ton ile Türkiye, ikinci yada üçüncü sırada yer alıyor. Çilek, en çok Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yetiştiriliyor. Son dönemlerde Ordu’da da büyük bir ivme kazandı. Geçmiş  yıllarda Perşembe’de çilek festivalleri yapılırdı. Artık Üretim yok. Aile işletmesine uygun, yüksek kazanç sağlayan çilek Perşembe’de kültürel miras olarak düşünülmeli ve devam ettirilerek genişletilmeli” diye konuştu.

Doç.Dr. Kürşat Korkmaz ise, çilekte gübreleme ve besin noksanlıkları konusunda bilgi verdi.

Üreticiler adına konuşan Abdullah Kılıç, Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesinde 14 dönüm alanda gerçekleştirdiği çilek üretimini anlattı.

Konuşmaların ardından, Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından ODÜ  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr.Ali İslam, Doç.Dr.Kürşat Korkmaz  ve çilek üreticisi Abdullah Kılıç’a  birer plaket verildi.

Panel, Ordu Milletvekili Oktay Çanak ve diğer protokol üyeleri tarafından teşvik amaçlı kursları başarıyla tamamlayan  kadınlara katılım belgesinin verilmesi ile sona erdi.

yunus_emre-21-214x3004417 img28837

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-