eskort samsun

ÜNYENETHABER

MANTAR UYARISI 

MANTAR UYARISI 
20 Ekim 2015 - 11:11

MANTAR UYARISI ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, SONBAHARIN GELMESİYLE BİRLİKTE DOĞADA YETİŞEN MANTARLAR  KONUSUNDA VATANDAŞLARI UYARDI

ORDU SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, SONBAHARIN GELMESİYLE BİRLİKTE DOĞADA YETİŞEN MANTARLAR KONUSUNDA VATANDAŞLARI UYARDI

Ordu Sağlık Müdürlüğü, sonbaharın gelmesiyle birlikte mantar toplamanın yaygınlaşmaya başlaması sebebiyle vatandaşlar mantar zehirlenmesine karşı uyarıldı.

Mantar zehirlenmelerinin özellikle yağışların arttığı ilkbahar ve sonbahar aylarında arttığının vurgulandığı açıklamada,doğada yetişen on binlerce mantar türü bulunduğu, zehirli olup olmadıklarını şekline, rengine bakarak anlamanın mümkün olmadığı belirtildi.
Sersemlik, uykuya meyil, bulantı, kusma, ateş, terleme, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik tat, karın ağrısı ve ishalin mantar zehirlenmesinin ilk gözlenen belirtileri olduğu vurgulanan açıklamada, “Daha sonra karaciğer, böbrek ve diğer organların işlev bozuklukları, koma ve ölüm de görülebilmektedir. Mantar tüketiminden sonra bu belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüyse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” denildi.
Mantarın yoğurtla birlikte tüketilmesi, pişirilmesi, sirkeli ya da tuzlu suda bekletilmesi, kaynatılması, taze, konserve ya da kurutulmuş olmasının zehrinin yok edilmesi için yeterli olmadığının da vurgulandığı açıklamada, “Mantarın zehri hiçbir şekilde yok edilemez. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu bakarak anlamak mümkün değildir. Mantar yenecekse mutlaka kültür mantarları tercih edilmeli ve bol su ile iyice yıkanarak pişirdikten sonra tüketilmelidir. Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir” denildi.

img288374 yunus_emre-21-214x30044174

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-