eskort samsun

ÜNYENETHABER

– HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLU AKTARLARDAN GEÇİYOR

– HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLU AKTARLARDAN GEÇİYOR
22 Ekim 2015 - 9:56

 

HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLU AKTARLARDAN GEÇİYOR ORDU'DA MEVSİM GEÇİŞLERİ İLE BİRLİKTE GELEN HASTALIKLARDAN KORUNMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR AKTARLARA AKIN EDİYOR
– ORDU’DA MEVSİM GEÇİŞLERİ İLE BİRLİKTE GELEN HASTALIKLARDAN KORUNMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR AKTARLARA AKIN EDİYOR

Ordu’da yaz aylarının sona ermesi ve havaların soğuması ile birlikte mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar baş gösterirken, vatandaşlar da bu durumu doğal yolla atlatabilmek için aktarlar da yoğunluk oluşturuyor.

Yaz aylarının bitmesinin ardından sıcaklıklar düşerken insanlarda da mevsim değişikliğine bağlı hastalıklar ortaya çıkıyor. Ordu’da kimi vatandaşlar bu durumu hastanelerde uygulanan tedavi yöntemi ile giderirken, bazı vatandaşlarda doğal yollarla hastalıkları atlatmak istiyor. Mevsim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıkları doğal yollardan atlatmak isteyenler ise ‘geleneksel tıp’ olarak adlandırılan ve sağlık hizmeti veren aktarların yolunu tutuyor. Ordu’nun Altınordu ilçesi Düz Mahalle’de aktarlık yapan 52 yaşındaki Mikail Öztürk, her dönem belli müşterilerinin olduğunu ancak mevsim geçişlerinde yoğunluğun arttığını belirtti. En çok bağışıklığı güçlendiren bitkileri sattıklarını ifade eden Öztürk, televizyon üzerinden bilinçsizce satılan bitkisel ürünlerinde aktarları olumsuz etkilediğini söyledi.

“MEVSİM GEÇİŞLERİNDE EN ÇOK SATILAN ÜRÜN ‘EKİNEZYA'”
Mevsim geçişlerinde satılan bitkilere ve etkilerine değinen aktar Mikail Öztürk, “Isı derecesinin hızlı düştüğü, hızlı yükseldiği dönemlerde insanların vücut direnci ortama uygunluk sağlayamıyor ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu dönemlerde vatandaşlarımız antibiyotik ilaçlara ihtiyaç duyduğu gibi, doğal ürünlere de ihtiyaç duyabiliyor. Mevsim geçişlerinde, en çok önerdiğimiz ve satılan bağışıklık sistemini düzenleyen ekinezya bitkisi. Onun dışında zencefil bitkisi bu dönemde çok etkili. Çünkü zencefil soğuk algınlıklarında ortaya çıkan bakterileri temizleme özelliğine sahip, bu sebeple çok tercih ediliyor. Bu dönemde tavsiye ettiğimiz ve sattığımız diğer bitkiler ise havlıcan, çörek otu, kestane balı ve vatandaşın rahatsızlığı doğrultusunda tavsiye ettiğimiz bir çok bitki var. Özellikle bu aylarda ve gelecek aylarda da en çok kullanılan ürün ıhlamur oluyor. Vatandaşlarımız bir çok bitkinin yanında ıhlamuru almaktan vazgeçmiyor. İnsanlarımız tarafından genel anlamda aktarlara eskiye oranla rağbet biraz daha az. Ancak mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ilgi artıyor. Genel anlamda ilginin azalması ise bana göre ekonomik şartlar ve vatandaşın alım gücünün düşmesine bağlı” dedi.
Televizyonlardan satılan bitkisel ürünlerin bilinçsizce satıldığını vurgulayan aktar Mikail Öztürk, bu tür bilinçsiz satışların, aktarları zor durumda bıraktığını sözlerine ekledi.

yunus_emre-21-214x30044174 img288374

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-