eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORDU’DA BİYOKAÇAKÇILIK UYARISI 

ORDU’DA BİYOKAÇAKÇILIK UYARISI 
28 Ekim 2015 - 13:16

Adsız

ORDU’DA KIRSAL ALANDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR KURSLAR DÜZENLENEREK BİYOKAÇAKÇILIK FAALİYETLERİNE KARŞI BİLGİLENDİRİLİYOR 

ORDU DOĞA KORUMA MİLLİ PARKLAR ŞUBE MÜDÜRÜ İSHAK YILMAZ:
“VATANDAŞLARIMIZ YABANCILARA KARŞI OLDUKÇA MİSAFİRPERVER OLDUKLARI İÇİN ÇİÇEK VEYA YÖREYE ÖZGÜ BAZI BİTKİLERİ TOPLAMALARININ ARKASINDAKİ GİZLİ FAALİYETİ ANLAYAMIYOR”
ORDU’DA BİYOKAÇAKÇILIK UYARISI ORDU’DA KIRSAL ALANDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR KURSLAR DÜZENLENEREK BİYOKAÇAKÇILIK FAALİYETLERİNE KARŞI BİLGİLENDİRİLİYOR ORDU DOĞA KORUMA MİLLİ PARKLAR ŞUBE MÜDÜRÜ İSHAK YILMAZ: “VATANDAŞLARIMIZ YABANCILARA KARŞI OLDUKÇA MİSAFİRPERVER OLDUKLARI İÇİN ÇİÇEK VEYA YÖREYE ÖZGÜ BAZI BİTKİLERİ TOPLAMALARININ ARKASINDAKİ GİZLİ FAALİYETİ ANLAYAMIYOR”

Ordu’da doğadan yabani bitki ve hayvanlar veya onlara ait parçaların, yetkili kurumların izni olmadan toplanması ve yurt dışına çıkarılması olarak bilinen ‘biyo-kaçakçılık’ faaliyetlerine karşı vatandaşlar uyarılıyor.

Zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olan Türkiye’nin bu eko-sisteminin bitki, tohum, böcek gibi maddeler halinde yurt dışına çıkarılmasına sağlamaya çalışan yabancılara karşı önlem almak amacıyla kurslar düzenleniyor. Ordu’da kırsal alanda bulunan ve doğal bir eko-sisteme sahip alanlarda yaşayan vatandaşlar, Doğu Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından kurslara alınarak biyokaçakçılık faaliyetleri konusunda bilgilendiriliyor.

TÜRKİYE’NİN BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİ İŞTAH KABARTIYOR
Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İshak Yılmaz, Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu ve bu zenghttp://www.unyenethaber.com/wp-content/uploads/Ads%C4%B1z611-300×127.pnginliğin biyokaçakçılık konusunda Türkiye’yi cazip hale getirdiğini söyledi. Türkiye’de 4 bin 800’ü endemik, 12 bin 800 bitki çeşidi, 100 bin böcek türü, 161 memeli, 460’dan fazla kuş türü, 141 sürüngen, 236 tür tatlı su balığı ve yaklaşık 480 deniz balık türü bulunduğunu belirten Yılmaz, bu değerlerin yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

ORDU BİYOKAÇAKÇILIK İÇİN CAZİP
Ordu’nun yaylaları, kırsal alandaki doğal güzellikleri ile biyokaçakçılık faaliyetleri açısından cazip bir yer olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Vatandaşlarımız yabancılara karşı oldukça misafirperver oldukları için onların amaçlarını kolay anlayamıyor. Çiçek veya yöreye özgü bazı bitkileri toplamalarını yadırgamıyor. Oysa endemik bir bitkinin kökünün, soğanının alınması, hamam böceği, örümcek, kelebek gibi böcek türlerini koleksiyon adı altında toplamalarının arkasındaki gizli amacı fark edemiyor. Bu nedenle vatandaşlarımız çevrelerinde bitki, hayvan, böcek gibi materyal toplayan yerli veya yabancı kişiler gördükleri zaman hemen Jandarma ya da Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yerel teşkilatına ve diğer kolluk kuvvetlerine haber verebilirler” dedi.

yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-