eskort samsun

ÜNYENETHABER

HAVALAR KAÇ GÜN DAHA GÜZEL OLACAK ?

HAVALAR KAÇ GÜN DAHA GÜZEL OLACAK ?
06 Kasım 2015 - 15:07

AdsızMeteoroloji, halk arasında “Pastırma Yazı” olarak bilinen sıcaklıkların başladığını ve 12 gün süreceğini söyledi.

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, halk arasında “Pastırma Yazı” olarak bilinen sıcaklıkların başladığını ve 12 gün süreceğini söyledi.

Köse, yaptığı açıklamada, “Pastırma Yazı”nın, ekim ayının son haftasıyla kasımın ortalarında yaşandığını, esas isminin ise “Pastırma Ayazı” olduğunu vurguladı.

Bu mevsimde gündüzlerin sıcak, geceleri ise ayaz olduğunu ifade eden Köse, ayazın etkisiyle sıcaklığın özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde sıfır derecenin altına düştüğünü belirtti.

“PASTIRMA YAZI, 12 GÜN SÜRECEK”

Pastırma sıcaklarının dün itabarıyla başladığını anlatan Köse, şöyle devam etti:

“Atalarımız yaklaşık 400 yıl önce seyahatlere, heybelerinde bozulmasın diye kurutulmuş etlerle çıkmışlar. Ayazlı havadan dolayı bu mevsimde kuruttukları et çok lezzetli olduğu için ismi ‘Pastırma Ayazı’ demişler. Ama biz ‘Pastırma Yazı’ diyoruz. Aslında ‘Pastırma Ayazı’ndan geliyor. Sebebi de şu; yazı anımsatan günler yaşanıyor. Gündüzleri oldukça güneşli, sabah ilk saatlerde sis ve pus hadisesi gözüküyor. Bu tarz havaların belirgin özelliğidir. Rüzgar hafif, insanları rahatsız etmiyor. Bu da ekim ayının sonu ile kasımın ortaları arasında görülüyor. Bazen yılda bir defa da oluşabilir. Üç gün yaşanıyor, arada bir iki gün hava tekrardan bozuyor, sonrasında bir 10 gün daha yaşanabiliyor. Bu sene de ‘Pastırma Yazı’na dün itibarıyla başladık, 12 gün sürecek.”

Ordu’da hava sıcaklığnın 20 dereceye kadar yükseleceğini ifade eden Köse, bu dönemden sonra sıcaklığın azalacağını dile getirdi.

Batı kesimlerde 2 ila 5 derece olmak üzere ülkemiz genelinde artacağı tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde ve Artvin çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75mm) sağanak yağmur, Artvin ile Rize’nin yükseklerinde yoğun kar yağışı (20 cm üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

 

 

 5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ İÇİN TABLOYA TIKLAYIN!Adsız

 

 

yunus_emre-21-214x30044 img288

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-