eskort samsun

ÜNYENETHABER

Bingöl’e düşen göktaşı köylüleri zengin etti

Bingöl’e düşen göktaşı köylüleri zengin etti
09 Kasım 2015 - 14:48

goktasi

Köy sakinlerinden Mehmet Nezir Ergün, taşları daha önce değersiz bildiklerini belirterek, “Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi’nden bir akademisyenin tespiti ile öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı” dedi

Sarıçiçek Köyü’ne 2 Eylül tarihinde düşen göktaşı parçaları, köylüleri adeta zengin ettiği belirtildi. Göktaşı parçalarını yurt dışındaki meraklılarına satan köylülerin ciddi bir gelir elde ettiklerini belirtilirken, köylülerden Mehmet Nezir Ergün, Göktaşı parçalarının gramına 15 ile 60 dolar fiyat verildiğini belirterek, “Taş daha önce değersiz diye biliyorduk. Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi’nden bir akademisyenin tespiti ile öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldiler. Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktılar. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha ihtiyacı var” dedi.

Göktaşı sayesinde köylerinin büyük ilgi gördüğünü belirten Ergün, “İnternet üzerinden de müşteri arıyorlar. Amerikalı yetkililer ve koleksiyoncular bile takip ediyor. Danimarka’da bile irtibatlı olduğumuz insanlar var. İnşallah burası turistlerle dolacak. Çevre illerden kamyonlarla insanların geliyor ve alanda taş arıyorlar. Şu ana kadar en yüksek 1470 gram taş bulduk. Taşların ağırlığı 1 gram ile bir buçuk kilogram arasında değişiyor. Taşın değerli olduğunu anladıktan sonra, alıcıları da çoğaldı” dedi.

yunus_emre-21-214x3004419 img28839

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-