eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ünye’de Fındık Fiyatlarının Düşük Olmasının Nedenlerini Açıkladı

Ünye’de Fındık Fiyatlarının Düşük Olmasının Nedenlerini Açıkladı
10 Kasım 2015 - 15:45

Adsızgggg

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, çevre il ve ilçelerde fındık fiyatının yüksek olmasının nedenlerinden bahsederken, en büyük etkenin bu yıl fındıkta yaşanan çürüğün dış ticareti ve iç piyasalardaki alımı etkilediğini ve bununda fiyatlara yansıdığını belirtti. Mağduriyetin sadece üreticiye değil, fabrikalara da yansıdığını ifade eden Uslu, “Bu sektör büyük bir sektör ve fındık herkesin geçim kaynağı, bu nedenledir ki fındıkta oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk bizleri de kötü etkiliyor” dedi.

Sözlerine devam eden Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, iyi randımanlı bir fındığın verilen fiyatın üzerinde satılabileceğinin altını çizen Mustafa Uslu,  üreticilerin güzel işler yaptığını söyledi. Uslu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Fındık fiyatı bugünden itibaren borsalarda fiyat olarak 12.75’ tir. Bize fabrikalardan yapılan işlemlerden verilen fiyat budur. Fındık fiyatı elden alınan  fiyattır. Piyasada bunun üzerine fiyatlar var 13, 13.25, 13.30 gibi fiyatlarda oluşur. Fiyatlar neye göre oluşuyor diye sorarsanız kaliteye göre oluşuyor.

Fındık İyiyse Fiyatı Da İyi Olur
Senin fındığın çok iyi randımansa ona göre para alıyorsun, düşük kalma sebebi budur. Sizin fındığınız iyise değeri de artıyor. Yüksek bölgelerde çakıldak fındıklarımız var, 56-57 randıman geliyor. İnsanlar fındığı 14 TL’ye de satabilirler. Bugün Giresun’un fındığı kaliteli, tamamen yağlı bir üründür, harmanları farklıdır, toplaması farklıdır, hiçbir ürün karışmaz. Bunun fiyatı da yüksektir. Bugün baktığımız zaman Terme bölgesinde randıman olarak iyi fındık vardır. Bu fındığın fiyatı yüksektir.

Bu Sene Çürükten En Çok Ünye Etkilendi
Fiyat tamamen kalite ile ilgili. Ünye’de fındık düşük değil. Ünye’de fındık fiyatı normal bir fiyattadır ama senin fındığını kırdırırsın tüccara 55 gelir ona göre randıman farkını alırsın. Çürük olarak fındığın yoğun olduğu bölge Ünye’dir. Sen eğer ki ürününe sahip çıkamadın, ürününe iyi bakamadın ve bu malı çürüttün bunun senden bir götürüsü olacak. Biz devamlı bunu söylüyoruz.

Ülke Ekonomisi İçin Fındığı Alıyoruz
Biz sanayiciyiz, tüccarız biz malı değerinden alırız. Bugün iyi fındığı iyi değerinde alırız, kötü fındığı kötü değerinde alırız. Sen çürük fındığı niye alıyorsun diyemezsin, ben her fındığı alırım ama fiyatını görerek alırım. Burada önce üretici kaybeder, sonra ülke ekonomisi kaybeder.

Fındıkta Fiyat Beklentisi Var
Fındıkta ki durum fiyat olarak da şu an yukarda diyorum. İnsanlarımız bu sene güzel işler yapıyorlar. Sabırla bekliyorlar, kafalarında belli bir rakam var. Bu rakamlar muhtemelen 15 gibi gözüküyor. Fındık fiyatı 15 TL de olabilir,  olmaya da bilir diyorum.

Üretici Bu Sene Daha Bilinçli
İnsanlar bu sene malına sahip çıkıyorlar ama insanlar malına kalite olarak sahip çıkmıyor. Mallarını düzgün yapmadılar, düzgün seçmediler, düzgün kurutmadılar ve bunun sıkıntısını hep beraber yaşıyoruz. İnsanlar ürünlerine sahip çıktılar ve üretici zaten fiyatı yukarı taşıyor. Geçen sene yüksek rakamlar görülünce bizim üreticimiz bu rakamları göremedi. Duydular, baktılar buna istinaden bizde ürünü daha yükseğe satalım diyorlar. İnsanlar idare ediyorlar ve fındıklarını satmıyorlar. Satmadıkça fiyatlar yukarı gidiyor.

Üretici Fındığı Satarken Gösterilen Titizliği Üretirken De Göstermeli
Tekrar söylüyorum üretici mal satma şeklinde bilinçli ama çiftçilik bağamın da bu sene bilinçsiz. İnşallah evde ki fındıklar düzgün seçilerek, kurutularak, evlere konulmuştur. Çünkü fındıklar beklendikçe çürükler oluşabilir. İnşallah fındıklar böyle değildir.”

yunus_emre-21-214x3004419 img28839

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-