eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORDU’DA TEDES DÖNEMİ BAŞLADI

ORDU’DA TEDES DÖNEMİ BAŞLADI
18 Kasım 2015 - 16:39

ORDU’DA TEDES DÖNEMİ DAHA ÖNCE EDİRNE'DE UYGULANMAYA BAŞLANAN VE SÜRÜCÜLERİN 'KULE RADAR’ OLARAK NİTELENDİRDİĞİ TEDES SİSTEMİ ORDU’DA HİZMETE GİRDİ TEDES İLE, SADECE KIRMIZI IŞIK VE HIZ İHLALLERİNDE CEZA UYGULANACAK

– DAHA ÖNCE EDİRNE’DE UYGULANMAYA BAŞLANAN VE SÜRÜCÜLERİN ‘KULE RADAR’ OLARAK NİTELENDİRDİĞİ TEDES SİSTEMİ ORDU’DA HİZMETE GİRDİ
– TEDES İLE, SADECE KIRMIZI IŞIK VE HIZ İHLALLERİNDE CEZA UYGULANACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES), Ordu’da hizmete girdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak olan proje kapsamında Karadeniz Sahil Yolu’na hız kontrol cihazı olan 19 adet kule radar kuruldu. Ordu’nun Ünye-Gülyalı ilçeleri sınırları giriş ve çıkışından itibaren Karadeniz Sahil Yolu boyunca hız limitlerini gösteren uyarı levhalarına uymayarak hız limitini aşan ve kırmızı ışık ihlalinde bulunan sürücülere sabit kule radarların çektiği video ve fotoğraflı cezalar 10 gün içerisinde adreslerine gönderilecek.
Konuyla ilgili olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Karadeniz Sahil Yolu’nda yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin aracın geçtiğine dikkat çekildi.

KIRMIZI IŞIK VE HIZ İHLALİNE CEZA YAZILACAK
Bu kapsamında TEDES uygulamasının önemine dikkat çekilerek, şu bilgilere yer verildi: “Karadeniz Sahil Yolu’nda büyük bir alanı kapsayacak olan bu çalışma ile birlikte, can ve mal kaybına bağlı kazaların da önüne geçilmiş olunacak. Sadece kırmızı ışık ve hız ihlallerinde ceza uygulanacaktır. Ambulans, itfaiye gibi geçiş üstünlüğü olan araçlara yol verilirken ihlal edilen kırmızı ışıklarda TEDES merkezinin bilgisi bulunmaktadır. İhlallerin öncesi ve sonrasına ait kayıtlar sistemde kayıt altındadır. Ambulans ve itfaiyeye yol verildiğinde ceza uygulaması yoktur. TEDES’te amaç, ceza değil, trafiğin düzenlenmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasıdır. TEDES’le birlikte şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğu azalacak, sistem, trafiğin yoğunluğuna göre geçişleri kendisi düzenleyecek. TEDES’le birlikte kent güvenliğine yönelik MOBESE kameraları 37’ye yükselmiştir. 11 adet plaka tanıma sistemi bulunmaktadır. TEDES’le, Emniyet Müdürlüğü hizmetinde bulunan 50 ekip aracına yerleştirilen kameralar ile emniyet görevlilerinin müdahale ettiği olaylar, kayıt altına alınmaya başlanmıştır. TEDES’le birlikte Türkiye’nin en büyük ücretsiz internet ağını Ordu’ya kazandırdık. Türkiye’de bir ilk olan ücretsiz internet uygulamasında, hiçbir sınırlama ve kota derdi bulunmuyor. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ve ücretsiz Wi-Fi uygulaması hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-