eskort samsun

ÜNYENETHABER

PANİK YAPMAYIN FINDIK 15 TL OLSUN

PANİK YAPMAYIN FINDIK 15 TL OLSUN
21 Kasım 2015 - 0:02

2680

İhracatta alımın az, satıcının da çok olmasının düşüşü tetiklediği belirtiliyor. Fiyatların inişli çıkışlı grafik göstererek elinde fiyatı olan üreticinin kafasını karıştırdığı da kaydediliyor.Bazı üreticilerin panik yaparak fındığını elinden çıkarttığı gözlenirken, üreticilerin sakin olması halinde fiyatların tekrar yükselişe geçebileceği de vurgulanıyor.Üreticinin  spekülasyonlara aldırış etmemesi ve fındığını ihtiyaçları ölçüsünde pazara indirmesi vurgulandı.Piyasalardaki dalgalanmanın suni olarak yaratıldığı ve üreticiden sabretmesi tavsiye edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, bazı kurumların üreticiyi paniğe soktuğunu, üreticinin de bir anda fındığı satmasıyla fiyatların düştüğünü söyledi. Üreticilerin fındıklarını bekletmesi???????? gerektiğini ifade eden Cörüt, “Bazı kurumlar üreticimizi paniğe sokarak fındığını pazara indirmesine sebep oldu. Bir anda pazara fazla fındık inince fındık fiyatları da geriledi. Bu sebeple ben üreticilerimizi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Kimsenin elinde fındık kalmayacaktır. Bu yüzden fındıklarınızı bekletin ve 15 TL olmasını bekleyin. Fındık zaten 15 TL olmuştu, üreticiyi panik havasına sokarak fiyat düştü bu yüzden fındığınızı bekletmekte fayda var. Yılbaşına kadar bu fındık 15 TL olacaktır. İhtiyacınız kadar fındık satın çünkü bu yılın fiyatı gelecek yılı da etkileyecektir” dedi.

“BİR AVUÇ FINDIĞI UCAZA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”
Gündemde yer alan Azeri ve Gürcü fındığı söylentilerine açıklık getiren Ziraat Odası Başkanı Cörüt, “Bu söylentiler tamamen üreticimizin elindeki bir avuç fındığı ucuza alma düşüncesi politikasıdır. Bu fındıkların Türk fındığının yerini tutması mümkün değil. Dışarıdan ülkeye fındık sokacak kimse yok, bu ithalatı yapacağız diyenlerin elinde belge dokuman hiçbiri yok. Yalandan yere televizyonlara çıkarak suda fırtına koparmaya çalışıyorlar. Bunun tek sebebi üreticinin bir avuç fındığını ucuza almaya çalışmak, onlar korkmasınlar arkalarında dağ gibi ziraat odaları var” diye konuştu.

Ünye Ticaret Borsası verilerine göre 50 randıman fındık fiyatı 20 Kasım Cuma, BRÜT 12,00 NET 11,75 TL iken ,serbest piyasada 50 randıman fındık 12 tl den alıcı buluyor.
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-