eskort samsun

ÜNYENETHABER

FINDIKTA VADE TUZAĞINA DİKKAT

FINDIKTA VADE TUZAĞINA DİKKAT
22 Kasım 2015 - 3:18

corut_1Cörüt, bazı tüccarların kapı kapı dolaşarak vade karşılığında üreticiden fındık istediğini belirterek, “Bu tüccarlar, üreticilerimize bir, iki ay sonrası için fındığı 18-20 lira arasında bozdurabileceklerini söylüyorlar. Maalesef bazı üreticilerimiz de bu vade sözüne inanarak ürünlerini teslim ediyor. Üreticilerimizden bu sözlere inanmamalarını istiyoruz” dedi.

Fındık fiyatının gelecek aylarda ne olacağının belli olmadığını ifade eden Cörüt, şunları kaydetti: “Üreticilerimiz, fındığını kendi depolarında bekletmeyi tercih etsin. Üreticilerimizden kapılarına kadar gelen bu tüccarlara inanmayıp boş geri göndermelerini istiyoruz. Fındıklarını satmayı isteyen üreticilerimizde varsa mutlaka kurumsal kimliğe sahip tüccara ürünlerini satsınlar ya da emanete bıraksınlar. Üreticilerimiz vade sözlerine inanıp fındıklarını tüccara teslim etmesin. Bu durum üreticilerimize zarar verir. Geçen yıl birçok tüccarın battığını ve kentten ayrıldığını hep birlikte gördük. Üreticilerimizin uyanık olmasında fayda var.”

Fındığın yüzde 60’ı üreticide

Cörüt, fındığın yüzde 60’nın halen üreticilerin elinde olduğunu vurgulayarak, “Haliyle yüksek fiyat beklentisi içerisindeki üretici pazara fındık indirmiyor. Pazara fındık inmeyince bazı tüccarda böyle değişik yolları deniyor. Üreticiler ellerindeki fındığın ne kadar kıymetli bir ürün olduğunu artık anlamalı” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-