eskort samsun

ÜNYENETHABER

En verimli kuyuda petrol üretimi başlıyor

En verimli kuyuda petrol üretimi başlıyor
07 Mayıs 2013 - 13:09

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’nun Batman’ın Kozluk ilçesinde açtığı ve TPAO tarihinin en verimli petrolünün olduğu Arıkaya – 1 kuyusunda üretime geçiliyor.

Batman’ın Kozluk ilçesi yakınlarında sondajı tamamlanan ve 2 bin 904 metrede petrol bulunan Arıkaya – 1 kuyusunda sondaj ekibi yerini kuyu tamamlama ünitesine devrederken, kuyu tamamlamanın da önümüzdeki günlerde kuyuyu üretim müdürlüğüne bırakacağı bildirildi.

Türkiye’nin en verimli petrol kuyusu olduğu belirtilen ancak hiç kimsenin bu konuda konuşmak istemediği Arıkaya-1 kuyusuna geçen hafta Batman’a gelen TPAO Genel Müdür Vekili Besim Şişman ile Genel müdür yardımcısı Murat Altıparmak’ın gittiği ve yetkilileri kule çalışanlarından dolayı kutladığı öğrenildi. Arıkaya-1 kuyusundaki günlük petrol üretiminin 2 bin 500-3 bin varil arasında olabileceği konuşulurken bölge müdürlüğü yetkilileri rakam konusunda temkinli davranarak kesin sonucun üretime geçildikten sonra belirleneceğini dile getirdi.

Arıkaya – 1 petrol kuyusundaki çalışmaların tamamlanmasından sonra sondaj ekibinin aynı bölgede Arıkaya-3 kuyusunda çalışma başlattığı ve sondaj ekiplerinin hazırlanan program dahilinde kuyuyu kazmaya başladıkları açıklandı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-