eskort samsun

ÜNYENETHABER

TOPRAKSIZ TARIM YAPIYOR

TOPRAKSIZ TARIM YAPIYOR
26 Kasım 2015 - 1:06

mnset_8Altınordu İlçesine bağlı Sağırlı Mahallesi’nde 2 yıldan itibaren 5 bin metrekare kapalı alanda çilek üretimi gerçekleştiren Erdem Özcan ve Temel Kuralay topraksız tarım çilek üretimlerinde kullanmak  üzere Ordu’nun ana ürünü olan fındığın patoz atıklarından, ithal Torf ve Coco Peat’in alternatifi  olan yüzde 100 fındık kapsülünden kendi geliştirdikleri yeni bir yetiştirme ortamında  27 bin adet çilek fidesi dikimini gerçekleştirdiler.

Yüzde 100 fındık kapsülünden yeni bir yetiştirme ortamı geliştirmek amacıyla Ordu İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün de destekleriyle bir yılı aşkın süreden beri birlikte yürüttükleri Ar-Ge çalışmasının, pilot ölçekte fide üretim ve çilek meyvesi üretimi alanında sonuç alındığını ifade eden çiftçiler, topraksız tarımda önemli girdi maliyetlerinden birini oluşturan ithal torf ve coco-peat kalemi yerine fındık zurufunun, ayrıca sadece çilekte değil, tohumdan- fideye ve fidandan mahsule kadar diğer topraksız tarım ürün yetiştiriciliği aşamalarında rahatlıkla kullanılabilecek bir endüstriyel hammadde olacağını söylediler.

çilek (2)

Fındık kapsülünden 27 bin fide dikti

3 Ekim tarihinden itibaren fındık kapsülü gübresiyle 27 bin fide diktiğini belirten Maden Mühendisi Erdem Özcan, bu sistemin hem ekonomik olarak hem de verimlilik açısından çilek üreticilerine katkı sağlayacağını söyledi. Özcan yaptığı açıklamada, “Topraksız tarımda yetiştirme ortamları bu zamana torf ve cocopeattir. Bizim fındık kapsülünden yaptığımız yetiştirme ortamı da torfa ve cocopeate eş değer olacak bir niteliktedir. Yüzde yüz fındık kapsülünden yapılmıştır. Biz fındık kapsülünü harmanlardan topluyoruz, 2 milimetre altına kadar öğütüyoruz. Küften arıtıyoruz ve bu işlemin ardından taban gübrelemesini yapıyoruz. Taban gübrelemesi yapıldıktan sonra bu yetiştirme ortamı ilk temel fidenin kök salabilecek, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek besinleri onun içerisine koymuş oluyoruz” dedi.

Verimi artırıyor

Topraksız tarım sistemiyle çilek verimliliğinin arttığını da kaydeden Özcan, “Topraklı tarımda dönüm başına yaklaşık 7 bin tohum dikebilirsiniz fakat topraksız tarıma geçtiğinizde katlı sistemler sayesinde dünya literatüründe 30 bin fide koyabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla bir dönüm topraksız tarımda iş yapmak demek 5 dönümlük alanda iş yapmak demektir” diye konuştu.

Çilek üretimi 200 dekarı geçti

Ordu gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Erdem Özcan ve Temel Kuralay’ın serasını ziyaret ederek, üretim hakkında bilgi aldı. Yılmaz, ziyaretinde topraksız tarıma dikkat çekti. İl genelinde çilek üretiminin artırılması ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Yılmaz; “İlimizde çilek yetiştiriciliği son yıllarda önem kazanmaya başladı. Bundan önceki yıllarda Perşembe ilçesinde yetiştirilen çilek 2012 yılına kadar her geçen yıl azalmakla beraber, il genelinde üretim 11 dekara kadar düşmüştü. Biz ilimizin çilek yetişriciliği bakımından uygun bir ekolojiye sahip olduğunu düşünerek, bu konuda çalışma yapmaya karar verdik ve 2012 yılından sonra yaptığımız çalışmalarla birlikte çilek yetiştiriciliği ilimizde her geçen gün artış göstermeye başladı. Çalışmalarımız kapsamında, Ordu Büyükşehir Belediyemizden sağlanan bu kaynakla 2015 yılı içerisinde toplam parasal değeri 237 bin TL olan 420 bin adet çilek fidesi ilimiz genelinde yetiştiricilik yapmak isteyen üreticilerimize dağıtmıştı. Yine müdürlüğümüz tarafından sulama sistemleri konusunda üreticilerimize destek olduk. Yapılan bu çalışmalar sonucunda 2012 yılında 11 dekara gerileyen çilek üretimi bu yıl 200 dekarın üzerine çıkarıldı ve üretimde 500 tonun üzerine çıkmıştır” ifadelerinde bulundu.

Çileğe yeni model

Kemal Yılmaz, yapılan araştırmalar sonucunda dünyada böyle bir uygulamayla karşılaşmadıklarını da belirterek, “Bölgemizde fındık üretimin yüksek olması nedeniyle, iç fındığın ve fındık kabuğunun yanı sıra fındık kapsülünün de değerlendirilmesi için bir çalışma başlattık. Erdem arkadaşımızda bu kapsamda fındık kapsülünü perlitle karıştırma suretiyle bir yetiştirme ortamı hazırlanabileceğini ve burada fide yetiştirebileceğini aynı şekilde seralarda katlı sistem çilek yetiştiriciliği yapılmak suretiyle bu çalışmanın daha da geliştirilebileceğini birlikte yaptığımız görüşmelerde kararlaştırdık ve en sonunda perlitle fındık kapsülünü karıştırarak bir yetiştirme ortamı hazırlandı. Bu yetiştirme ortamı da başarılı sonuçlandı. İlimizde ve ülkemizde bugüne kadar böyle bir çalışma ilk kez yapıldı. Yaptığımız kaynak çalışmalarında ise dünyada böyle bir uygulama ile karşılaşmadık. 227 bin hektar fındık alanının olduğu düşünüldüğünde ve bu alanlarda bol miktarda fındık kapsülünü elde edileceği düşünülürse, bu kapsülün değerlendirilmesi bizi son derece mutlu etmiştir” diye konuştu

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-