eskort samsun

ÜNYENETHABER

TÜKLERİN BİYOKİMYA DEĞERLERİNDE FARKLI SONUÇLAR 

TÜKLERİN BİYOKİMYA DEĞERLERİNDE FARKLI SONUÇLAR 
26 Kasım 2015 - 16:18

TÜKLERİN BİYOKİMYA DEĞERLERİNDE FARKLI SONUÇLAR TÜRKİYE'DE YAYGIN KULLANILAN BİYOKİMYASAL ARALIKLARIN BELİRLENMESİ ÇALIŞMASI TAMAMLADI ORDU ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. TEVFİK NOYAN: "YAPILAN ÇALIŞMALARDA ULUSLARARASI ARAŞTIRMALARDAKİ REFERANS TESTİ DEĞERLERİ İLE BİZİM BULDUĞUMUZ BAZI DEĞERLER ARASINDA DİKKAT ÇEKEN FARKLILIKLARIN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI" "ÜLKEMİZDE BÖLGESEL AÇINDAN REFERANS DEĞERLERİ ARASINDA BİR FARKLILIK OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ" "YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA, ORTAYA ÇIKAN REFERANS DEĞERLERİNİN HASTALIKLARIN TANISI İÇİN KULLANILMASININ DAHA DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

TÜRKİYE’DE YAYGIN KULLANILAN BİYOKİMYASAL ARALIKLARIN BELİRLENMESİ ÇALIŞMASI TAMAMLADI

ORDU ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BİYOKİMYA ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. TEVFİK NOYAN:
“YAPILAN ÇALIŞMALARDA ULUSLARARASI ARAŞTIRMALARDAKİ REFERANS TESTİ DEĞERLERİ İLE BİZİM BULDUĞUMUZ BAZI DEĞERLER ARASINDA DİKKAT ÇEKEN FARKLILIKLARIN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”
“ÜLKEMİZDE BÖLGESEL AÇINDAN REFERANS DEĞERLERİ ARASINDA BİR FARKLILIK OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ”
“YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA, ORTAYA ÇIKAN REFERANS DEĞERLERİNİN HASTALIKLARIN TANISI İÇİN KULLANILMASININ DAHA DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ordu Üniversitesi(ODÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Noyan, ülke genelinde biyokimya referans değerlerinin ölçülmesi için uygulanan testlerin tamamlandığını belirterek, “Uluslararası kit üreticilerinin verdiği değerlerle bizim bulduğumuz bazı referans değerlerinde farklılıklar olduğu ortaya çıktı” dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Özarda öncülüğünde başlatılan, Uluslararası Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbi Cemiyeti Referans Aralıkları ve Karar Sınırları Komitesi ile Türk Biyokimya Derneği tarafından desteklenen “Türkiye’de Yaygın Kullanılan Biyokimyasal Aralıkların Belirlenmesi” çalışması 2014 yılı sonlarında tamamlandı. Biyokimya testlerinin referans değerlerini belirlemek amacıyla Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde gerçekleşen çok merkezli çalışmaya Türkiye genelinde toplam 3 bin 66 sağlıklı yetişkin birey katıldı. 25 biyokimya testinin referans aralığını belirlenmesi için ülkenin değişik şehirlerinden 28 farklı laboratuvarda alınan kan numuneleri toplanarak projenin yürütücülüğünü üstlenen Uludağ Üniversitesi Merkez Laboratuvarına gönderildi. Burada incelenen numunelerin ardından bölgeler arasındaki biyokimya testlerinin aralık değerleri ile uluslararası referans aralıklarının değerlendirilmesi yapıldı.

“BÖLGELER ARASI REFERANS DEĞERLERİNDE FARK YOK”
Projenin Ordu ilindeki çalışmalarını yürüten Ordu Üniversitesi(ODÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Noyan, yapılan araştırmalar sonucunda çalışmaya katılan bölgeler arasında biyokimya testlerinin referans aralık değerleri arasında farklılık olmadığını tespit ettiklerini söyledi. Bölgeler arası değerlerin eşit olduğunu belirten Noyan, “Yapılan çalışma ile 25 biyokimya testinin referans aralıklarının uluslararası kit üreticilerinin bize önermiş oldukları referans değerleri arasında bir farklılık olup olmadığı araştırıldı. Çalışmanın sonucunda özellikle lipit parametreleri arasında teste tutulan 3 bin 66 kişin değerleri göz önüne alındığında öncelikle ülkemizde bölgesel açıdan referans değerleri arasında bir farklılık olmadığı tespit edildi” diye konuştu.

TÜRKLERİN BAZI BİYOKİMYA REFERANS DEĞERLERİNDE FARKLILIK VAR
Uluslararası kit üreticilerinin yaptıkları referans değerleri ile Türk vatandaşlardaki bazı referans değerlerinin farklılık gösterdiğini ifade eden Noyan, “Çalışmanın ikinci aşamasında uluslararası araştırmaların verdikleri referans değerleri ile bizim bulduğumuz değerleri karşılaştırdığımızda halk arasında iyi kolesterol ve kötü kolesterol diye isimlendirilen lipit parametreleri açısından özellikle dikkat çeken farklılıkların olduğu ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi koliner kalp hastalıklarına karşı koruyucu faktör diye bildiğimiz HDL kolesterol seviyesinin referans değerinin uluslararası kit üreticilerinin önermiş olduğu değere göre daha düşük olduğu tespit edildi. Böbrek fonksiyonlarının göstergesi olan kreatin değerlerinde ise kit üreticilerinin önerdiği referans değerlerine göre daha düşük olduğu belirlendi. Bir diğer farklılık ise total kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterol olarak isimlendirdiğimiz LDL ile ilişkiliydi. LDL kolesterol seviyesinin yüksek olması ise kolenel kalp hastalıklarına yatkınlığı arttıran bir faktördür” şeklinde konuştu.

“BAZI ENZİM SEVİYELERİ YÜKSEK”
Araştırmanın sonucunda bazı enzim seviyelerinde de kit üreticilerinin belirlediği referans aralıklarının üzerinde sonuçlar ortaya çıktığının altını çizen Noyan, “Çalışmanın sonucunda ülkemizde referans değeri olarak trigliserit, total kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinin uluslararası kit üreticilerinin bize önermiş olduğu değere göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Bunun dışında karaciğer fonksiyonlarını gösteren alanin amino transferaz(ALT) ve gamma glutamil transferaz(GGT) enzim seviyelerinin yüksek olduğu da yapılan çalışmalarda ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“BELİRLENEN DEĞERLERİN HASTALIKLARIN TANISINDA KULLANILMASINI ÖNERİYORUZ”
7 farklı bölgede 3 bin 66 kişinin kanları alınarak yapılan ve ortaya konan test sonuçları hastalıkların tespit edilmesinde kolaylıklar sağlayacağını vurgulayan Ordu Üniversitesi(ODÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Noyan, şöyle konuştu: “Yapılan çalışma sonucunda varsayacağımız nokta, hastalıkların tanısını değerlendirirken özellikle ulusal bazda elde ettiğimiz referans değerlerini hastalıkların tanısı için kullanılmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu sonuçlarla birlikte değerlendirme yapılırken çalışmaya katılan bölgelerde Türk insanının özellikle kit üreticilerinin değerlerine göre yüksek veya düşük bulduğumuz değerler baz alınırsa klinik olarak da tanı konulmasında daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-