eskort samsun

ÜNYENETHABER

Türkiye Katar’la uzun vadeli LNG mutabakatı imzaladı

Türkiye Katar’la uzun vadeli LNG mutabakatı imzaladı
02 Aralık 2015 - 20:17

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak.

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar’dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi.


Katar’la vizeler kaldırıldı


Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’la Türkiye arasında vizelerin kaldırıldığını açıkladı.

Katar’da Türk gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler kaldırıldı” dedi

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, “Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim’e çok çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın Katar ziyareti esnasında BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye’nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptını da imzaladı.

Cezayir ve Nijerya’dan da geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2014 Doğalgaz Sektörü Raporu’na göre 2014 yılında doğalgaz ithalatı yüzde 54.76’lık payla en fazla Rusya’dan yapılırken, miktar olarak ise yaklaşık 50 milyar metreküplük doğalgaz ihtiyacının 26 milyar metreküpü Rusya’dan karşılandı.  Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 48’i doğalgaz ile yapılıyor. Yani ısınma amaçlı doğalgaz ithalatı enerji başlığının sadece bir boyutu, elektrik üretimi ve sanayi açısından da doğalgaz oldukça önemli bir kaynak konumunda. Geçtiğimiz yılki gaz tüketiminin sektörel dağılımına bakıldığında, yaklaşık yüzde 48’ini elektrik üretimi, yüzde 25’ini sanayi, yüzde 20’sini konut ve yüzde 6’sını resmi daire ve ticarethaneler oluşturuyor. Türkiye, Rusya’nın dışında İran ve Azerbaycan’dan doğalgaz, Nijerya ve Cezayir’den LNG alıyor.

LNG nedir?

LNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan, sıvı fazda bir yakıt türü olarak biliniyor. Sıvı fazında taşınmakta ve depolanıyor. Tüketime, gaz fazında sunuluyor. LNG ile yüksek miktardaki doğal gaz, düşük basınçlar altında hacmi yaklaşık 600 kez küçültülerek sıvı halde saklanabiliyor

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-