eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORGANIZE SANAYI BÖLGELERINDE “YEŞIL DÖNÜŞÜM”

ORGANIZE SANAYI BÖLGELERINDE “YEŞIL DÖNÜŞÜM”
14 Nisan 2024 - 0:41

Yıllar boyunca Hidroelektrik Santralleri (HES), nehirleri kurutma ve ekolojik dengeyi bozma iddiaları nedeniyle tartışma konusu olmuştu. Ancak Güneş Enerjisi Santrali (GES), HES’i yavaş yavaş değiştiriyor. Son 9 yılda bölgede yaklaşık 200 güneş enerjisi santrali planlandı.

Kurulumunun kolaylığı ve çevre dostluğu ile bilinen güneş enerjisine büyük yatırımlar yapılıyor. 2015’ten bu yana, Karadeniz bölgesinde yaklaşık 200 GES sistemi planlandı ve özellikle Giresun, Gümüşhane, Ordu ve Trabzon’a odaklanıldı. Yapılan geniş araştırmaları takip eden bir rapor, bölgede 2000 MW’ın üzerinde güneş enerjisi santrali kurma potansiyelini ortaya koyuyor. Bu gelişme, nehir ekosistemlerine etkileri nedeniyle tartışmalara neden olan 250’den fazla Hidroelektrik Santrali (HES) yerine daha temiz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağına alternatifini ortaya koyuyor. Karadeniz bölgesindeki belediyeler, önemli finansal tasarruflarla hızla güneş enerjisini benimsiyorlar. Samsun Büyükşehir Belediyesi şu anda toplam kapasitesi 67,7 MW olan üç güneş enerjisi santrali kurma sürecinde. Bu santraller, belediyenin yıllık 420 milyon TL’ye ulaşan enerji giderlerini karşılayacak. Ordu’nun Akkuş Belediyesi de güneş enerjisini benimsemiş olup yıllık 860 megavat-saat enerji üretiyor ve belediye bütçesine 1,8 milyon TL katkı sağlıyor.

ORGANIZE SANAYI BÖLGELERINDE “YEŞIL DÖNÜŞÜM”

Avrupa Birliği’nin 1 Ekim 2023’ten itibaren başlayan karbon düzenleme mekanizmasının duyurulmasının ardından Trabzon Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) harekete geçti. TOSB, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile işbirliği yaparak şirketler tarafından güneş enerjisi üretimine yol açan “Yeşil Dönüşüm” projesini başlattı. Bu şirketlerin çatılarına kurulan güneş panelleri, enerji ihtiyaçlarının yaklaşık %19-20’sine katkı sağlıyor.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-