eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORÇEV, “BOZTEPE İÇİN ÖZEL İMAR ŞART”

ORÇEV, “BOZTEPE İÇİN ÖZEL İMAR ŞART”
15 Mayıs 2024 - 10:56

Ordu Çevre Derneği Boztepe’nin betonlaşmasının artması üzerine yaptığı açıklamada, “Boztepe için özel bir imar planı yapılmadığı sürece betonlaşma engellenemez. Boztepe rant sahası haline getirildi.” vurgusu yaptı.

Boztepe’ye yapılan “kızak projesi” nedeniyle Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, “Boztepe rant sahası oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi turizm atılımı adıyla doğal yaşama zarar veriyor. Tartışmadan “ben yaptım oldu” mantığıyla doğallık yok ediliyor.” denildi.

Bina kamufle edilecekmiş

ORÇEV Yönetim Kurulunun açıklamasının devamında da, “Otellerden sonra kızak adıyla yapılan projenin yeri doğru bir seçim değil. Ordu’da deniz manzaralı otoparktan sonra deniz ve şehir manzaralı kızak projemiz de oldu. Kızak yanında kafeterya adıyla yapılan yapı ise en büyük hançer olmuş. Ahşap bir kafeterya yapılabilme olanağı varken şu an görünen iki katlı yapı kabul edilemez. Bir de OBB Başkanı Güler, yapının ve kızağın kamufle edileceğini de söyleme gafletinde bulundu. Yani Boztepe yamalı bohçaya dönüştürülecek.” denildi.

Parça parça yok oluyor

Boztepe’nin korunmasının şart olduğu belirtilen açıklamada, “Öncelikle vurgulayalım ki, Boztepe korunmalıdır. Bu nedenle de özel bir imar planı hazırlanmalıdır. Boztepe’yi rant kapısı görenler parça parça projelerle betonlaşmayı hızlandırmaktadır. Her yapı, yenisini davet ediyor. Boztepe’de sarı öküzü vermemek için geç kalınmış değil. Partileri, sendikaları, odaları, dernekleri; entelektüelleri, aydınları Boztepe’ye sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni de tepkileri, eleştirileri dikkate almaya davet ediyoruz. Bu sorunda gösterdi ki bir an önce demokratik işleyişi olan bir Kent Konseyi kurulmalıdır. Bu tür projeler burada tartışılabilsin ki, yaşanabilir bir şehir için ortak akıl oluşturulabilsin.” vurgusu yapıldı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-