eskort samsun

ÜNYENETHABER

“DOĞU KARADENİZ BİYOKAÇAKÇILIK TEHDİDİ ALTINDA” 

“DOĞU KARADENİZ BİYOKAÇAKÇILIK TEHDİDİ ALTINDA” 
03 Mayıs 2016 - 12:35

“DOĞU KARADENİZ BİYOKAÇAKÇILIK TEHDİDİ ALTINDA” DOĞU KARADENİZ’DE BİYOKAÇAKÇILIK UYARISI ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ ORMAN FAKÜLTESİ ORMAN BOTANİĞİ ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU: “BÖLGE DIŞINDAN GELEN KİŞİLERCE GENELDE İZİNSİZ VE ÖLÇÜSÜZ TOPLAMA YAPILMASI, ÖZELLİKLE NADİR VE ENDEMİK TÜRLER İÇİN CİDDİ BİR TEHDİT DURUMUNDADIR” “BÖLGENİN TURİZM PLANLAMASININ YAPILMAMIŞ OLMASI SEBEBİYLE TURİZM TESİSLERİ TÜM DOĞU KARADENİZ BÖLÜMÜNDEKİ DOĞAL ALANLAR İÇİN CİDDİ TEHDİT DURUMUNDADIR”

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Doğu Karadeniz Bölgesi’ne bazı ülkelerden turist kisvesi altında gelen kişilerce bitki türlerinin ticari amaçla toplanması olayının önlenmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, biyokaçakçılık olarak bilinen ticari amaçlı plansız ve izinsiz bitki toplanması olayı sebebiyle bölgede bazı endemik ve aromatik bitki türlerinin ciddi tehdit altında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Eminağaoğlu, “Bölgedeki biyolojik çeşitlilik ve ekolojik bütünlük baraj inşaatları, madencilik, kaçak kesim, yol yapımı, tarım alanlarının genişletilmesi, turizm ve yurt dışına ihraç ve yurt içi kullanım amacı ile doğadan bitki toplamaları gibi çeşitli etkenlerin yoğun tehdidi altındadır” dedi.
Prof. Dr. Eminağaoğlu, şöyle devam etti:
“Bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan izinsiz ve yoğun olarak toplanması bu bitkilerin popülasyonlarında belirgin azalmalara neden olmaktadır. Bölgede, ekonomik değeri olan çok sayıda bitkinin bulunması ve uzun yıllardır özellikle bölge dışından gelen kişilerce genelde izinsiz ve ölçüsüz toplama yapılması, özellikle nadir ve endemik türler için ciddi bir tehdit durumundadır. Ticari amaçlı plansız bitki toplamanın önlenmesi bunun için özel önlemlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

TOHUM BANKASI TEKLİFİ
Bölgede gerçekleştirilen baraj ve HES inşaatlarının bitki türlerine zarar vermemesi için tohum bankası gibi önlemler alınabileceğini dile getiren Eminağaoğlu, “Baraj ve HES yapımı planlanan alanlarda nadir ve özellikli türlerin korunmasına yönelik tedbirler alınmalıdır. Türlerin sökülerek üretime tabi tutulduktan sonra uygun ekolojik koşullara sahip alanlara nakledilmesi en uygun yöntem olacaktır. Ayrıca bu türlerin tohumları toplanarak tohum bankalarına kazandırılmalıdır” diye konuştu.

“BÖLGENİN TURİZM PLANLAMASI YAPILMALI”
Bölgenin bozulmamış doğal alanlara en fazla zararı insan faaliyetleri ve yol açma çalışmaları olduğuna da dikkat çeken Eminağaoğlu, bölgenin turizm planlamasının da hala yapılmadığını vurguladı. Eminağaoğlu, “İnsan hareketleri ve yol açma çalışmalarının özellikle eko-sistemleri küçük parçalara bölmesi ve doğrudan habitat kaybına yol açması, yol çalışmalarının çok dikkatle değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Turizm amaçlı tesislerin yapımı ve artan rekreasyonel kullanım sonucu bazı endemik bitkiler zarar görebilmektedir. Turizm tesisleri tüm Doğu Karadeniz bölümündeki doğal alanlar için ciddi tehdit durumundadır. Bölgenin bir bütün olarak doğal kaynak yönetim planlarının ya da turizm planlamasının yapılmamış olması, yatırımların önemli eko-sistemler üzerinde yoğunlaşabilmesini önleyememektedir. Bölgede eko-turizme bağlı olumsuzlukların önlenebilmesi için turizm planının yapılması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-