eskort samsun

ÜNYENETHABER

CHP’DEN LAİKLİK İÇİN ÇAĞRI: “BU ZİNCİR, İZMİR’İN EYLEMİ OLACAK” (*)

CHP’DEN LAİKLİK İÇİN ÇAĞRI: “BU ZİNCİR, İZMİR’İN EYLEMİ OLACAK” (*)
04 Mayıs 2016 - 17:36
aa
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı’nın, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, Laikliğin Anayasadan çıkarılması ve dindar bir Anayasa yapılması söyleminin ardından başlattığı “Laikliğe Sahip Çık” eylemlerinde, 5 Mayıs Perşembe günü saat 21.00’da Güzelbahçe sahilinden, Mavişehir’e kadar uzanacak “Laiklik İçin İnsan Zinciri” eylemi ile final yapılacak.
İZMİR’İN RUHUNA VE DURUŞUNA YAKIŞACAK
Yapılacak eylemin CHP’nin değil, İzmir’in eylemi ve Laikliği sahiplenmesi anlamına geldiğini söyleyen CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel “5 Mayıs Perşembe günü tüm İzmir halkını Laikliğe, cumhuriyete, sahip çıkmak, bu değerlerimize saldıranlara en iyi cevabı vermek için, evlerine en yakın sahil bandına çıkarak insan zincirine katılmaya çağırıyorum. Bu eylem İzmir’in ruhuna ve duruşuna çok yakışacak” dedi.
Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Maalesef bugün oturdukları tüm koltukları Atatürk’e ve onun kurduğu cumhuriyete borçlu olanlar, İçlerindeki cumhuriyet ve laiklik düşmanlığını sık sık dışarı vurup, cumhuriyetimizin harcı olan laikliği yok etme planlarını utanmadan, sıkılmadan açıkça dile getirebiliyorlar. Bu gaflete düşenler anlaşılan o ki, bu milletin içindeki Atatürk sevdasını, cumhuriyete olan bağlılığını ve laik düzene olan inancını hiçe saymaktadırlar. İşte biz İzmirliler olarak, bu hiçe sayışa, laikliğe saldıranlara en büyük cevabı İzmir’den vermek için İzmirlilerle yola çıktık.”
BU EYLEM, İZMİR’İN EYLEMİDİR
CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, “Bu eylem, sadece CHP’nin değil İzmirlinin eylemidir. Biz sadece bu fikri ortaya koyarak tüm üyelerimizle birlikte çok güçlü bir katılım sağlamak için yola çıktık. Türkiye’de ne zaman Laikliğe, Cumhuriyete, Demokrasiye bir saldırı olsa tüm gözler CHP’nin vereceği tepkiye odaklanıyor. Bizlerde tarihten gelen ve bu milletin bize yüklediği bu misyonun gereğini yaparak elbette ki vatandaşlarımızın beklentisini karşılayacak girişimlerde bulunuyoruz. Laiklik için insan zinciri de, bize bu misyonu yükleyen İzmirlilerle birlikte gerçekleştireceğimiz eylemdir.” Dedi.
STK’LAR, DEMOKRATİK KİTLE KURULUŞLARI LAİKLİK EYLEMİNİ SAHİPLENİYOR
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, “5 Mayıs Perşembe günü saat 21.00’da sahile inerek laikliğe sahip çıkmak için bu eylemi sahiplenen birçok kurum var. DİSK, KESK, KAMU-İŞ TÜRK-İŞ, Tabip Odası, Eczacılar Odası, TEMAD, Atatürkçü Düşünce Denekleri, Spor kulüplerimizin taraftarları, İş Dünyasının Dernekleri ve hemşeri dernekleri gibi, daha burada sayamadığım birçok kurum ve kuruluş, tabi ki evlerinden çıkarak kendilerine en yakın vapur iskelesine, sahil kenarına gidecek 7’den 77’ye tüm İzmirlilerle birlikte, laikliğe sahip çıkmak için Perşembe akşamı saat 21.00’da Güzelbahçe’den, Mavişehir’e kadar olan sahil bandında el ele verecek ve Türkiye laiktir laik kalacak sloganını birlikte atacağız. Laikliği savunan, Cumhuriyete ve Atatürkçülüğe sahip çıkmak isteyen tüm vatandaşlarımızı, 5 Mayıs’ta İzmir’in sahillerine çıkmaya, el ele vermeye davet ediyoruz. Bu eyleme, CHP dâhil hiçbir kurum kendi kurumunu temsil eden flama ve bayrakla katılmayacak, eylemdeki tek bayrak ay yıldızlı bayrağımız olacak. Bu eylemde, Ortak paydamız olan yüreğimizdeki Atatürk ve cumhuriyet sevdamızla birlikte  zincirde bulaşacağız ” dedi.
GÖRSEL ŞÖLEN YAŞANACAK
Yüksel,  5 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek “Laiklik İçin İnsan Zinciri” eyleminde,  saatler 21.00’ı gösterdiğinde zincirin oluşturulması için el ele tutuşulacağı ve 5 dakika boyunca sadece “ Türkiye laiktir laik kalacak” sloganının atılacağını, saat 21.05’de de İnsan zincirine katılanların ellerindeki meşaleleri yakarak görsel bir şölende yaşatılacağını da söyledi.
(*) Bu açıklamalar Laiklik Zinciri eylemiyle ilgili CHP İzmir İl Başkanı Alattin Yüksel’in Basın toplantısından ve CHP İzmir İl Başkanlığının basın bülteninden alınmıştır
 
Mustafa MOROĞLU

CHP Parti Meclisi Üyesi

24. Dönem İzmir Milletvekili
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-