eskort samsun

ÜNYENETHABER

EN AZ 5 ÇALIŞANI OLAN İŞVERENLERE HABER

EN AZ 5 ÇALIŞANI OLAN İŞVERENLERE HABER
23 Mayıs 2016 - 17:53

 OSM_9189

SMMM Bahadır BAŞ

Ordu SMMM Odası Başkanı

BASIN BÜLTENİ

EN AZ 5 ÇALIŞANI OLAN İŞVEREN 1 HAZİRANDAN İTİBAREN ÜCRETLERİ BANKADAN ÖDEYECEK

Kayıt dışı istihdamın önlemek, İşverenlerin çalışanlarının gerçek ücretleri üzerinden prim ve vergilerini ödemeleri için gerçek ücretleri üzerinden bordroların düzenlenmesi amacıyla 18.11.2008 tarihli ve 27058 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile 10 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkak ödemelerinin bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi için zorunluluk getirilmişti.

21 Mayıs 2016 tarih 29718 sayılı resmi gazetede yayımlanan Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile 1 Haziran 2016’dan itibaren uygulanmak üzere  artık 5 ve üzeri işçi çalıştıran işverenler ücret ödemelerini bankadan gerçekleştirme zorunluluğu getirilmiştir.

Söz konusu Yönetmelik değişikliği uyarınca 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren;

– Basın İş Kanununa tabi olarak Türkiye genelinde 5 ve üzeri sayıda gazeteci çalıştıran işverenler ile bunlardan aynı zamanda İş Kanuna tabi işçi çalıştıran işverenlerden çalıştırdıkları gazeteci sayısı ile işçi sayısı toplamı 5 ve üzeri olan işverenler,

– Deniz İş Kanununa tabi olarak Türkiye genelinde 5 ve üzeri gemi adamı çalıştıran işverenler veya işveren vekilleri,

– Türkiye genelinde İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalıştırdıkları işçi sayısı 5 ve üzeri olan işverenler ile üçüncü kişiler,

 

çalıştırdıkları gazeteci, gemi adamı veya işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemeleri zorunludur. Banka şubesi olmayan yerlerde ödemeler PTT şubesi aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

 

İşçiye, İş Kanunundan veya toplu iş sözleşmesinden ya da iş sözleşmesinden doğan ve Yönetmelik kapsamında yapılan ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmayan işverene 4857 sayılı İş Kanununun 102. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 2016 yılında uygulanmak üzere her işçi ve her ay için 161 TL idari para cezası uygulanacaktır.

 

 

 

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-