eskort samsun

ÜNYENETHABER

“İLAÇLARI ‘AKILLI’ KULLANAMIYORUZ”

“İLAÇLARI ‘AKILLI’ KULLANAMIYORUZ”
27 Mayıs 2016 - 15:20

kkk

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçmek için sağlık okuryazarlığının büyük önem taşıdığını söyledi.

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve iki gün süren ‘Akılcı İlaç Günleri Konferansı ve Akılcı İlaç Kullanımı İl Eylem Planı Çalıştayı’ sona erdi. Çalıştayın kapanış programına Ordu Vali Vekili Ahmet Akın Varıcıer, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Küçükoğlu, Ordu Eczacı Odası Başkanı H. Koray Karamanlı, Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanım Dairesi’nden Dr. Ecz. Melda Çelik, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutay Demirkan, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Akıcı, daire müdürleri, akademisyenler, eczacılar ve sağlık çalışanları katıldı.
Çalıştayda bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, ilaç kullanımı ve tüketiminde akılcı ilaç polikliniklerinin ve sağlık okuryazarlığının büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Son yıllarda sağlık alanında uygulanan değişim, dönüşüm politikaları kapsamında ilaç takip sistemi oluşturularak geçmişte yaşanan olumsuzlukların ortadan kaldırıldığını belirten Dr. Kolomuç, bu doğrultu da ilaç-ilaç, ilaç-besin, ilaç-hasta uyumu noktasında akılcı ilaç poliklinikleri açıldığını, hekim-eczacı birlikteliği sağlandığını söyledi.

“TOPLUMA SAĞLIK OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ VERİLMELİ”
Tüm bunlara rağmen bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçilemediğini belirten Dr. Kolomuç, “Hemen hemen tüm evlerde ve özellikle de kronik hastalarımızın bulunduğu evlerde bilinçsizlikten kaynaklanan, kalan ve biriken ilaçlarımızın olduğu bir vakadır. Medula sisteminin olmadığı dönemlerde benzer ilaçlar aynı günler farklı polikliniklerde reçete edilebiliyordu. Neticede de hem hasta hem devlet zarara uğramaktaydı. Medula sistemi sayesinde hekimler kendi aralarında yazılan ilaçlar gördüğü gibi, eczaneler aynı ilacı vermemektedir. Tüm bunlara rağmen hastalarımızın sağlık okuryazarlığı düşük olduğundan, doktorun önerdiği doz ve sürede ilacı kullanmayıp, bilinçsiz tüketime yol açmaktadırlar. Bu nedenle kronik hastalarımız başta olmak üzere, akılcı ilaç poliklinikleri hastalarımızın yönlendirilmesinde büyük önem arz ettiği gibi, sağlık okuryazarlığında sürekli eğitim verilmesi de büyük önem arz etmektedir” dedi.

“HASTA İLAÇ KONUSUNDA YETERLİ BİLGİLENDİRİLMİYOR”
Ordu Akılcı İlaç İl Koordinatörü ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Özgür Eren ise sağlık kurumları ve eczanelerde yapılan bazı hata ve eksikliklerin bilinçsiz ilaç tüketimini ortaya çıkardığını belirtti. Eren, bu eksik ve hataları şöyle sıraladı: “Temel ilaç listelerine veya güncel rehbere uygun olmayan ilaçların yazılması, özel hasta gruplarına uygunsuz ilaç yazılması, gereksiz ya da pahalı ilaç yazılması, gereksiz yere antibiyotik yazılması, hekimin tedavisi konusunda hastalara yeterli bilgi vermemesi, yazılan reçetelerin tüm doğru bilgileri içermesine özen gösterilmemesi, eczacıların hasta karşılama, ilaç verme ve hasta bilgilendirme konusunda yeterli davranış sergilememesi, sağlık personelinin ilaç uygulama hatası yapması, ilaç üretimi ve dağıtımı konusunda sorunların olması akılcı ilaç kullanımının gereğini ortaya çıkarmıştır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-