eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORYANTİRİNG SPORU ÜNYE’DE

ORYANTİRİNG SPORU ÜNYE’DE
28 Mayıs 2016 - 15:17

ORYANTİRİNG SPORU ÜNYE’DE

Ünye Merkez Meçhul Asker öğretmenleri, Ünye’yi oryantiring sporuyla tanıştırdı.

Oryantiring sporunu tanıtmak ve diğer sporculara yaymak amacıyla 5 günlük kurs tertiplenirken, Çamlık mevkisinde ise uygulama yapıldı. ORYANTİRİNG SPORU ÜNYE’DEÖğretmenlerin bir hayli zorlandığı ancak bir o kadarda eğlendiği gözlenen oryantiring sporu, Ünye’de ilk kez yapılmış oldu.
Oryantiring sporu hakkında bilgiler aktaran Meçhul Asker Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni I·rfan Balcıoğlu, oryantiring sporunu tanıtmak ve öğretmenler ile diğer sporcuların bu sporu oynamalarını sağlamak amacıyla 5 günlük bir hizmet içi eğitim kursu tertiplediklerini belirtti.
İrfan Balcıoğlu açıklamasında, “Oryantiring sporu batı kökenli bir spor ama Türkiyemizde de oldukça seviliyor. 2002 yılında Türkiye’de federasyonu kuruldu, 2006’da da özerk hale geldi. Bu tarihten sonra spor faaliyeti hızla yayıldı. Çok kısa tarif edecek olursak oryantiring sporu doğada satranç oynamak diyebiliriz. Yani oryantiring sporu doğada belirli alanda saklanmış noktalara pusula ve harita yardımıyla ulaşarak hedef bulma oyunudur. Bu oyunun en büyük özelliği 7’den 70’e herkes oynayabilir. Bu oyun muhakeme gücünü, insanların bedensel gücünü ve insanların karar verme yeteneğini geliştirebiliyor. Çocuklarda kendine güveni, iyi düşünebilmeyi ve yön kavramını geliştiriyor. Yine biliyorsunuz obezite olan bir nesil var. OryantiringORYANTİRİNG SPORU ÜNYE’DE oynayan bir sporcu koşacağı için aktif olarak hareket edecek. Ayriyeten düşüneceği için matematik yönü gelişecek, sosyal yönü gelişecek ve bu yönlerini geliştirerek oryantiring sporuyla hem beden hem de ruh yanı olmuş hale gelecek. Meçhul Asker Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Serdar Çözeli hocamız haritalarımızı hazırladı. Ünye’de ilk defa bu kapsamda çalışma hazırlıyoruz. Oryantiring haritası hazırlamak zor bir iş. Bunu profesyonel kişiler yapıyor ama Serdar hocamız Beden Eğitimi öğretmeni olması nedeniyle bize bu konuda çok yardımları oldu, bu parkuru hazırladı ve dolayısıyla bu etkinliği birlikte götürmüş olduk. Aynı zamanda kendisi profesyonel anlamda oryantiring sporcusudur. Milli Eğitim Müdürlüğümüzde usta öğretici olarak görevlendirdi kendisini ve bizde bu sporu uyguladık” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-