eskort samsun

ÜNYENETHABER

DİYETİSYEN KÖYLÜ’DEN RAMAZAN TÜYOLARI

DİYETİSYEN KÖYLÜ’DEN RAMAZAN TÜYOLARI
06 Haziran 2016 - 1:11

GRVOnbir ayın sultanı olan Ramazan’ın ayı Sağlık ve afiyet tadında geçmesi adına Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Diyetisyeni Selen Köylü  özel açıklamalarda bulundu.

Yılın en sıcak ve uzun günlerinde ramazan ayını yaşayacağız, eğer sağlık probleminiz yoksa, düzenli ilaç kullanmanız gerekmiyorsa ramazan ayını sağlıklı geçirmek ve kilo artışı yaşamamak için nelere dikkat edelim?

1.Sahura mutlaka kalkalım, iftarda da yavaş yemeğe özen gösterelim
Sahurda kompleks karbonhidratlı yiyecekler yemeğe çalışalım ki gün boyu kendimizi daha enerjik hissedelim; tam buğday unundan ekmek veya pide, yanında peynir, zeytin, yumurta ve sütle veya bulgur pilavı yanında ayran,cacık veya yoğurtla dengeleyebiliriz. Söğüş ve salata tüketimi de tokluk hissi ve sindirim sisteminin çalışması için önemli. Mümkün olduğu kadar kızartmalar, şarküteri ürünleri, mayalı ve yağlı besinlerden uzak durmakta fayda var.

İftarda orucu su ile açalım ve sonrasında soğuk veya sıcak bir çorba ve yanında 1dilim ekmek veya pide ile devam edelim. Mümkün olduğu kadar çorbadan sonra yaklaşık 20-30 dakika kadar bir ara verdikten sonra etli sebze yemeği veya ızgara et yanına salata veya kurubakliyat yemeği ve yanında yoğurt, çok az pilav veya makarna veya ekmek ile devam edebiliriz. Meyve veya tatlıyı yemekten hemen sonra değil yaklaşık 1,5-2 saat sonra tüketmeye çalışalım.

2.Asla tek öğün yemeyelimyuk
Az az ve sık sık beslenme hem kilo verme diyetlerinde hem de sağlıklı beslenme için çok önemli. Ramazan süresince normal beslenme düzenimiz günde 5-6 öğünden asla 1 öğüne düşmemeli, günde sadece 1 öğün yemek en tehlikelisi. Öğünleri iftardan uyku zamanına göre ayarlıyoruz ki sağlık problemleri yaşanmasın. Sahura kalkmak önemli çünkü günler uzadıkça kan şekeri dengesizliği daha çok görülebilmektedir. Sonrasında kişi kendini yorgun, halsiz hisseder, tansiyon, baş dönmesi , konsantrasyon problemi yaşanabilir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

3.Su tüketimi önemli
Oruç tutan kişilerin sıvı alımı her zamankinden biraz daha fazla olmalıdır. Ortalama 2-2,5 lt suyu yemeklerle beraber değil aralara dağıtarak tüketmeye çalışmalıyız. Çay ve kahveyi iftardan 1 saat sonra tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Sahurda ise bitki çaylarını tercih edebiliriz. Günde 1 şişe maden suyu tüketimi  gün içinde kaybolan minerallerin yerine konması bakımından faydalı olacaktır.

4.Uzak durmamız gereken besinler

Mümkün olduğu kadar yağlı, şerbetli, hamurişi tatlılardan uzak durup yerine sütlü veya meyveli tatlıları veya dondurmayı tercih etmenizi öneririm.

Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden, şarküteri ürünlerinden uzak durun.

Kızartma yerine sebzeleri fırında veya ızgara yapabilirsiniz, hem lezzetli hem de daha sağlıklı olacak.

Tuzlu yiyecekler yaz aylarında en çok yaşanan problemlerden biri olan ödemi tetikler. Yemekleri az tuzlu tercih etmek yine önemli.
Kola ve asitli içecekler yerine ayran, soda, limonata, buzlu çay tüketebilirsiniz.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-