eskort samsun

ÜNYENETHABER

PSİKOLOG DR. ALTEKİN: “MEDYA TOPLUMUN ZİHİN ALGISINI DEĞİŞTİRİYOR” 

PSİKOLOG DR. ALTEKİN: “MEDYA TOPLUMUN ZİHİN ALGISINI DEĞİŞTİRİYOR” 
10 Haziran 2016 - 13:32

PSİKOLOG DR. ALTEKİN: “MEDYA TOPLUMUN ZİHİN ALGISINI DEĞİŞTİRİYOR” SANATÇI ŞAFAK SEZER DERS KONUSU OLDU KLİNİK PSİKOLOG DR. SERAP ALTEKİN: “GÜNÜMÜZDE MEDYA ŞİDDET, CİNSEL İSTİSMAR, ÖTEKİLEŞTİRME BAŞTA OLMAK ÜZERE TRAVMA HABERCİLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARDI. BU DURUM TOPLUMUN ZİHİN ALGISINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR” “SANATÇI ŞAFAK SEZER İLE İLGİLİ YAPILAN HABERLER STİGMATİZASYONDUR, TOPLUMDAN DIŞLAMAKTIR”

Klinik Psikolog Dr. Serap Altekin, günümüzde medyanın şiddet, cinsel istismar, ötekileştirme başta olmak üzere travma haberciliğini ön plana çıkardığını, bu durumun toplumun zihin algısını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

AB Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Ajans Fonu tarafından desteklenen ‘Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Karadeniz Bölge Eğitimi’ Ordu’da devam ediyor. Eğitimin ikinci gününde Klinik Psikolog Dr. Serap Altekin, medyanın şiddet, cinsel istismar ve intihar haberlerinde kullandığı dildeki hatalar ve etik ihlaller hakkında bilgiler verdi.
Medyanın toplumun bazı kesimlerini ve değer yargılarını ötekileştirdiğini, abartılı ve çarpıtma haberlerle toplumun zihin algısını yönlendirdiğini kaydeden Psikolog Dr. Serap Altekin, “Örneğin bir patlamanın ardından parçalanmış ceset fotoğraflarının kullanılması ve açıkça yayınlanması insanların ömür boyu, hatta o patlamaya maruz kalmış kişi ve o kişinin yakınlarının bile ömür boyu atlatamayacağı bir etki bırakır” dedi.

ŞAFAK SEZER ÖRNEĞİ
Sanatçı Şafak Sezer’in yakın zamanda geçirdiği bir depresyonun medya tarafından toplumu nasıl sunulduğunu da örnekleriyle anlatan Psikolog Dr. Serap Altekin, “Depresyon geçiren kişinin hastaneye yatırılış şeklinde medyanın kullandığı dil ve fotoğraflar ve topluma sunuluş biçimi tamamen bir stigmatizasyondur. Kişi, içinde bulunduğu durumla damgalamaya, insanlar tarafından dışlanmaya, reddedilmeye kadar götürüldü. Dikkat edilirse Şafak Sezer ile ilgili haberler, topluma günlerce sunulurken son olarak ‘o bunu hak etti’ tarzındaki haberlerle noktalandı. Bu tablo kişiyi toplumun gözünde
dışlanmaya kadar götürür” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-