Ünye’de bayramın birinci günü şehrin göbeğinde yaşanan yangının perde arkasında daha vahim olayların olduğu,büyük ihmalkarlıkların ve zafiyetin yaşandığı ortaya çıktı.12 kişinin dumandan etkilendiği patlama sonrası çıkan görüntüler ise ne kadar ucuz atlatmışız dedirtecek cinstendi.
OLAYA İTFAİYE VE İLK YARDIM EKİPLERİNDEN MÜDAHALE
Ünye Hükumet caddesinde saat 22:45 sıralarında bir gıda işletmesinde tüp patlaması yaşandı. Patlama sonrası işletmede bulunan yaklaşık 25 kişi, panikle üst katlara çıktı.Olay yerine çağrılan Ordu Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olaya hızla ve başarıyla müdahale etti. Dumanın tüm binayı sarmasıyla zehirlenme tehlikesi yaşayan binanın üst katında mahsur kalan yaklaşık 25 kişi, itfaiye merdivenleriyle kurtarıldı.
Patlama çevredekilere korkulu anlar yaşatırken ,25 kişinin mahsur kaldığı patlamada , büyük felaket kılpayı atlatıldı.Olay yerine gelen itfaiye yangında mahsur kalanları kurtarırken,dumandan zehirlenenlere ilk yardım ekipleri müdahale etti.
YETKİLİLER KAYIP VATANDAŞ İŞ BAŞINDA
Olay yerinde kontrolü sağlamak ise vatandaşa düştü.
Belediye binasına 50 m,zabıta binasına 100 m ,nöbetçi zabıta aracına ise sadece 25 m mesafede olan yangında maalesef hiç bir belediye ekibi yoktu.Vatandaşların tüm ihbarlarına rağmen olay yerine zabıta gelmedi ve bilinçli vatandaşlar olay yerinin güvenliğini sağlamaya çalıştı.Öyle ki amatörce sağladıkları güvenlik alanına ,yine vatandaşlar uyarı yaparak kimseyi sokmamaya çalıştı.
Yangın yerinde sadece bu görüntüler yaşanmadı.Patlamaya sebep olan tüpün emniyet şeridinin içinde tutulması gerekirken,emniyet şeridinin dışına çıkarılması ve yanında vatandaşların bulunması ihmalkarlık boyutlarını bir kat daha öteye taşıtı..
Bu kadar ihmalkarlık silsilesine rağmen Ünye’de Bayramın ilk günü bir facia ucuz atlatıldı.Olay anını yaşayan vatandaşlar üzerlerinde ki şoku atamadıklarını belirterek,tüm telefonla aramalarımıza, bizzat belediyeye giderek olayı anlatmamıza ve görevli aracın burada olmasına rağmen bir tane zabıta gelip olay yerinde önlem almadı.Bizde elimizden geldiğince itfaiyeye ve sağlık ekiplerine yardımcı olmaya çalıştık ve olayı şükürler olsun ucuz atlatık dediler.