eskort samsun

ÜNYENETHABER

Darbe Sonrası Piyasa İçin Önlem Paketi

Darbe Sonrası Piyasa İçin Önlem Paketi
18 Temmuz 2016 - 14:05

a

Darbe girişiminin ardından spekülasyonuna karşı teyakkuz başlatıldı. Başbakan Yıldırım, “İftiralara itibar etmeyin” derken Merkez Bankası da yedi maddelik önlem paketi açıkladı

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası piyasalarda spekülasyonların önüne geçmek ve normal işleyişin sürmesi için bütün kurumları teyakkuza geçirdi. Merkez Bankası, Hazine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurumlar olası dalgalanmalara karşı her türlü tedbiri aldı. Başbakan Binalı Yıldırım, “Bankacılık sistemimiz tıkır tıkır işliyor. Bütün finansal kuruluşlarımız faaliyetlerini sürdürüyor. İftiralara ne içeriden ne dışarıdan finansal çevrelerin itibar etmemesini istiyoruz” dedi.

HERHANGİ BİR RİSK YOK
Ekonomi yönetimi, FETÖ’cü çetenin darbe girişiminin ardından ekonomi yönetimi olası tüm senaryolara karşı gereken tedbirleri aldı. Darbe girişiminin hemen ardından Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Borsa İstanbul ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) arasında durum değerlendirmesi yapıldı. Hazine ile bankalar arasında dün İstanbul’da yapılan toplantıda darbe girişiminin piyasayı olumsuz etkilememesi için finans sektörünün neler yapması gerektiği konuşuldu. Piyasaların çalışmasında bugünden itibaren bir risk görülmediği vurgusu yapılan toplantıda, “Sistemde herhangi bir risk yok. Merkez Bankası tedbirleri de olası riskleri bertaraf edecek” tespiti yapıldı.

FİNANS ÇEVRELERİNE ÇAĞRI
Başbakan Binali Yıldırım, piyasaları etkilemeye yönelik, “Darbe henüz tamamlanmadı, darbe devam ediyor” algısı yaymamaya çalışanlara tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, “‘Türkiye’de darbe henüz tamamlanmadı, devam ediyor’ algısı yaymaya çalışanlara karşı özellikle dünya kamuoyunun ve Türk kamuoyunun bilmesini isterim ki bunlar tamamen aslı astarı olmayan haberlerdir. Bankacılık sistemimiz tıkır tıkır işlemektedir. İstanbul Borsamız faaliyetlerine başlamıştır” dedi.

YABANCIBANKALAR İLE GÖRÜŞTÜ
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Türkiye’deki durum hakkında sorular soran yabancı finans kurumları ile görüştüğü öğrenildi. Şimşek ayrıca twitter yoluyla yaptığı değerlendirmede Hazine Müsteşarı ve Merkez Bankası Başkanı’yla görüştüğünü, gerekli tedbirleri kararlaştırdıklarını belirtti. Şimşek “Gereken tüm tedbirleri kararlaştırdık. İşimizin başındayız. Kaygıya gerek yok” ifadelerini kullandı. Şimşek ülkenin hızla normale döndüğünü belirtti ve “Ülkemizin makroekonomik temelleri sağlam, milletimizin desteğiyle daha güçlüyüz” açıklamasını yaptı.

AYDIN: OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM YOK
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektöründe olağanüstü tedbir almayı gerektiren bir durum olmadığını söyledi. Hüseyin Aydın, piyasaların bugün normal seyrinde çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Darbe girişimi sonrası ilgili kurumlarla iletişim halinde olduklarını belirten Aydın, “Her şey normal seyrindedir ve bu şekilde de devam edecek” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-