eskort samsun

ÜNYENETHABER

2016 FINDIK İŞÇİ ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

2016 FINDIK İŞÇİ ÜCRETLERİ BELLİ OLDU
20 Temmuz 2016 - 8:36

FRTYaklaşan hasat mevsimiyle birlikte tarım işçilerinin de asgari günlük ücretleri belirlendi. En çok iş gücü fındık toplamak için kullanılırken, bu sezon fındık işçisinin en az ücreti geçen yılla aynı kalarak 55 TL olarak belirlendi.

Geçen yıl yemeğini getiren işçiye ödenen 44 liralık yevmiyenin bu yıl asgari ücret artışının göz önünde bulundurularak 55 liraya çıkartıldı. “Ordu Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker’in başkanlığında toplanan komisyonunda alınan kararlara göre, fındık toplama işinde çalışan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yemeğini getiren işçiye 55 lira ödeme yapılacak. Bahçe sahibi yemek veriyorsa 55 liranın altında bir rakama bahçe sahibi ve işçiler anlaşacak.  Ayrıca fındıkta çocuk işçiliğinin önlenmesi adına fındık hasadında 16 yaş ve altındaki çocuklar çalıştırılmayacak. 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve çocukların velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre her çocuk için 219 TL idari para cezası kesilecek” dedi.

Hasatta toplanan fındıkların taşınmasında çalışacak olan çuvalcı ve aşçıların ücretlerine ilişkin ise “10 – 15 arası işçi için aşçılara 60 TL, çuvalcılara 65 TL, 15 ve üzeri işçi için aşçılara 65 TL, çuvalcılara 70 TL olarak belirlenirken, kilo ile toplanan bahçelerde çuvalcı ücreti de 75 TL olarak belirlendi. Katırcılara da katırı ile birlikte günlük 130 TL ücret belirlendi. Ayrıca fındık kilo hesabı toplanırsa fındık toplayanlar kilogram başına 50 kuruş alacak.

– Dayı başı olacaklara İŞKUR’dan belge şartı –

Fındık işçi yevmiyelerine ilişkin belirlenen diğer ücretleri de şu şekilde;

“Patoz saat ücreti 130 TL, 15 işçiye kadar işçi başına (dayı başı) günlük 65 TL, 15 işçiden fazlası içinse günlük 75 TL olarak belirlendi. Ayrıca her isteyen de dayı başı olamayacak. Dayı başı olacakların İŞKUR İl Müdürlüklerinden ‘Aracı Belgesi’ almış olmaları gerekecek. Aracı Belgesi olamayan kişiler işçi başı olamayacak. İşçi ücretlerin iş bitimini müteakiben ödenecek. İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerin kimliklerini muhtarlıklar aracılığı ile Tarım Müdürlükleri, İŞKUR İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve en yakın güvenlik birimlerine bildirmeleri ve kimliği bulunmayanlara iş verilmemesine karar verildi”.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-