eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ünye Çimento Ordu’nun Kaderini Değiştirecek

Ünye Çimento Ordu’nun Kaderini Değiştirecek
26 Temmuz 2016 - 17:48

ORDU’DA ÇÖP TARİH OLDU ORDU’DA TOPLANAN ÇÖPLER ÜNYE ÇİMENTO TESİSLERİNDE YAKIT OLARAK KULLANILACAK ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜNYE ÇİMENTO’YA ÇÖPÜN TONUNU 5 LİRADAN SATACAK

– Ordu’da çöp tarih oldu
– Ordu’da toplanan çöpler Ünye Çimento tesislerinde yakıt olarak kullanılacak
– Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Çimento’ya çöpün tonunu 5 liradan satacak

Ordu’da son 20 yıldır belediyelerin en büyük baş ağrısı niteliğini taşıyan, zaman zaman halk ile güvenlik güçleri arasında arbedenin yaşandığı, protesto gösterilerinin yapıldığı çöp sorunu tamamen tarih oluyor.
Ordu Büyükşehir Belediyesi, toplanan çöpü tonu 5 liradan Ünye Çimento’ya satarak önemli bir gelir elde ederken, Ünye Çimento ise kazanlarında çöpü yakıt olarak kullanarak ekonomiye kazandıracak.
Ordu genelinde toplanan çöpün yakıt olarak kullanılması ve geri dönüşümü konusunda Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ünye Çimento arasında sözleşme imzalandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Ünye Çimento Genel Müdürü Yıldıray yıldız arasında imzalanan anlaşma gereği, içerisinde kalorifik değeri olan evsel atıklar, atıklardan türetilmiş yakıt (ATY) haline getirerek Ünye Çimento tesislerinde yakıt olarak kullanılacak. Bu şekilde bir tarafta atıklar bertaraf edilirken diğer taraftan ise çöp sorununa çevreci bir çözüm bulunacak. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Çimento’ya sattığı çöpten ton başına 5 lira kazanacak.

“Çöp, çöp olmaktan çıkıyor”
İmza töreninde çöple ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde 35 yıldır süren çöp sorununu bitirdiklerini, şimdi yapacakları çalışmalar ile diğer tüm ilçelerin çöp sorununu kökten çözeceklerini belirtti.
Ünye ile Fatsa ilçelerinin arasına Orman Genel Müdürlüğü’nden kiralayacakları alanda yapılacak ayrıştırma tesisi ile çöp sorununu ortadan kaldıracaklarını belirten Başkan Yılmaz, “Bu tesislerde ayrıştıracağımız çöp Ünye Çimento’ya gelecek, Ünye Çimento da gerekli işlemi uygulayarak çöpü çöp olmaktan çıkaracak. Önümüzde 8 aylık bir süreç var. Bu süreçte Ünye Çimento’da yaklaşık 25 milyon liralık yeni tesisler için bir yatırım gerçekleştirecek. Ordu gibi illerde çöpten para kazanmak mümkün değil. Ancak Ünye Çimento’nun bu özverili ve doğduğu topraklara olan vefası takdire şayandır”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-