eskort samsun

ÜNYENETHABER

ASKERİ OKULLAR KAPATILDI 

ASKERİ OKULLAR KAPATILDI 
31 Temmuz 2016 - 10:29

askeri-okullar-resme-418f7c423670ec277c63

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan askeri okulların kapatılacağını, tüm okullardan, harp okullarına giriş olacağını söyledi. Erdoğan ayrıca, harp okullarının üzerinde bir çatı oluşacağını, Milli Savunma Üniversitesi kurulacağını ve kurmaylık sisteminin değişeceğini belirtmişti. Askeri okulların kapatılmasını ve  Milli Savunma Üniversitesi kurulmasını öngören kararname Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili kararnameyle Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları  kapatıldı.

KUVVET KOMUTANLIKLARI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA  BAĞLANDI 

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanına bağlandı. Resmi Gazete’nin

rfrfrbugünkü sayısında yer alan “Olağanüstü Hal Kapsamında  Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında,  kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. Bu kanuna aykırı olmayan ve diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığına  verilen görev ve yetkilere ilişkin hükümler saklı bırakıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın, gerekli gördüklerinde Kuvvet  komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabileceği ve bunlara doğrudan emir  verebileceği, verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine  getirileceği de karara bağlandı.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULDU 

Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde  Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma  Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü  eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve hava harp  okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-