eskort samsun

ÜNYENETHABER

Fındıkta Rekor Fiyat

Fındıkta Rekor Fiyat
24 Ocak 2015 - 12:01

Fındığın önünde durulmuyor

XVX

Serbest piyasada, 2014-2015 sezonu başında 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı, önce 13 liraya sonra 14 liraya kadar yükseldi. Son 2 aydır kabuklu fındığın kilogram fiyatı 13,80 TL civarında seyrediyordu. Son iki haftada ise fındığın fiyatı artışını sürdürdü.

Fındık, son iki haftadaki artışını sürdürüyor. Fındık, haftanın son işlem günü tabelalarda kilogram başına brüt 15,60 TL’yi gördü.Ünye’de  Serbest piyasada fındık 16 tl ile 16,50 den alıcı buldu.

Yaşanan genel artışla birlikte fındık borsalarında fiyat, haftanın son işlem günü öğleden sonra itibariyle şöyle:

Ordu Ticaret Borsası’nda fındık fiyatı  brüt…………… 15,00 TL

Giresun Ticaret Borsası’nda fındık fiyatı brüt………… 15.22 TL

Çarşamba Ticaret Borsası’nda fındık fiyatı  brüt…….. 15,60 TL

Ünye Ticaret Borsası’nda  fındık fiyatı  brüt ……………15,00 TL

Fatsa Ticaret Borsası’nda  fındık fiyatı net…………….. 15,05 TL

Terme Ticaret Borsası’nda  fındık fiyatı  brüt…………. 15,10 TL

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, fındık fiyatındaki artışı, talep artışı ile yaşanan soğuğa bağladı. Güngör, ”Bu sene itibariyle malum zaten elde fındık yok. Avrupa’dan da Türk piyasasındaki fındığa talep var. Bu sebeplere bağlı olarak tüccarın fındık alım talebi de arttı. Çünkü tüccar fındığı ihraç edecek. Bu gelişmeler fiyatı etkiledi. Bu fiyatın ne kadar daha artacağı hakkında spekülasyon yapamam.” dedi.

“FINDIK GERÇEK DEĞERİNİ BULDU”

Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Dursun Güney de fındığın şu an bulduğu 15 liralık değerin gerçek değeri olduğunu ifade etti. Türkiye’nin fındığının dünyada üretilen en kaliteli fındık olduğunu söyleyen Güney, “Türkiye’de üretilen fındığın içine özellikle Gürcistan bölgesinde üretilen fındık karıştırılarak kalitesi düşürülmeye çalışıyor. Bu da dünya çapında ki pazarda bizim fındığımızı alan şirketlerin fiyatları düşürmesi anlamına geliyor. Düzgün adımlar atarak bu gibi durumları ortadan kaldırmamız gerekiyor.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-