eskort samsun

ÜNYENETHABER

Melet Irmağı Kurtuluyor Mu?

Melet Irmağı Kurtuluyor Mu?
12 Ağustos 2016 - 13:44

aa

Melet Irmağı’na karışan maden arıtma kimyasalı nedeniyle Altınordu’da su kesintilerine neden olan Kabadüz’deki Zamantı Maden’in ek atık barajı için aldığı ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı bozuldu.

Kabadüz ilçesi Akgüney mahallesinde faaliyet gösteren kurşun bakır çinko zenginleştirme tesisi bünyesinde ek atık barajı projesi için Ordu Valiliği “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermişti. Kararın iptali için Gül Ersan, Sevgi Aydın ve Coşkun Türkeli tarafından açılan dava nedeniyle tesisten çıkan atıklardan alınan numunelerin laboratuvar analizi sonucu;  siyanür, ph ve zehirlilik seyrelme faktörü sınır değerden %20 daha fazla çıkmıştı. Doğal ortama tehlikeli atık deşarj ettiği anlaşılan tesisin bünyesindeki ek atık barajı projesinin Çevre Etki Değerlendirmesine tabi olması gerektiği sonucuna varan Ordu İdare Mahkemesi, “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptaline karar vermişti.

Davalı idare (Ordu Valiliği) ve davaya müdahil olan şirket (Zamantı Madencilik) bu kararı temyiz etti ancak Danıştay 14. Daire, davayla ilgili Ordu İdare Mahkemesinin kararını onayarak ek atık barajının Çevre Etki Değerlendirmesine tabi olması gerektiğine oybirliğiyle karar verdi.

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Gül Ersan, bu dava ile haklılığımız kanıtlandı ama tehlike geçmiş değil diyerek, “Duyumlarımıza göre şirket buradaki çalışmalarını sonlandırıp yine aynı bölgede başka bir yerde çalışmalarını sürdürmek istiyor. Tehlike bitmedi.” dedi.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-