eskort samsun

ÜNYENETHABER

BİZ NE YAZDIYSAK O “AF VAR” DEDİK OLDU

BİZ NE YAZDIYSAK O “AF VAR” DEDİK OLDU
18 Ağustos 2016 - 0:55

77746_640x360

10 AĞUSTOS’TA ”KADER MAHKUMLARINA MÜJDE ”BAŞLIK ADI ALTINDA YAYINLADIĞIMIZ HABER ARDINDAN BUGÜN ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ’IN AÇIKLAMASI BOMBA GİBİ GÜNDEME DÜŞTÜ.ffff

TAM 8 GÜN ÖNCE KADER MAHKUMLARINA MÜJDE BAŞLIK VE YANDAKİ AFİŞLE HABERİ İLK BİZ YAYINLAMIŞTIK…. 

 

 

Bakanlar Kurulu’nun yayımladığı yeni Kanun Hükmündeki Kararname, denetimli serbestliğe tâbi ceza sürelerini uzatıyor. Düzenlemeyle birlikte, cezaevlerinden 38 bin kişi tahliye edilecek. Ceza Hukuku Profesörü Ersan Şen, “haktan kimler yararlanacak” sorusuna cevap verdi. Şen, “Hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, mala zarar verme, hakaret, taksirli suçlar, trafik kazası, iş kazası, ateşli silahlar kanununa muhalefet bunun gibi onlarca suç sayılabilir.” dedi.

HANGİ SUÇLARI KAPSAMIYOR?

Adalet Bakanı, düzenlemenin kapsamadığı suçları sıraladı, şu ifadeleri kullandı: Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Ayrıca düzenleme,kapsamındaki 1 Temmuz 2016’dan önce işlenmiş suçları içermektedir.1 Temmuz 2016’dan sonraki suçlar da kapsam dışındadır.

Bu suçlar şunlardır:

a) Kasten öldürme (madde 81,82):
b) Altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;
c)Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)
d) Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138):
e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188):
f) Devletin güvenliğine karşı suçlar;
g) Anayasal düzene karşı suçlar;
h) Milli savunmaya karşı suçlar;
ı) Devlet sırlarına karşı suçlar ve
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.”

bekir_bozda_11

Bekir Bozdağ: 38 Bin Kişi Tahliye Olacak

ERSAN ŞEN AÇIKLIK GETİRDİ

Ceza Hukuku Profesörü Ersan Şen katıldığı bir TV programında çıkan KHK’yı yorumladı.

Şen’in açıklamasının satır başları:

“CEZASININ BİTİMİNE 2 YIL KALAN TÜM HÜKÜMLÜLER YARARLANAMAZ”

“Geçici bir madde eklenerek, kasten öldürme suçlarının her türlüsü, cinsel saldırı ve cinsel istismar, özel hayata ve özel hayatın gizli alanına karşı suçlar ve uyuşturucu madde ticareti suçlarının 188. maddede sayılanları yani; ticaretini yaparsanız, bulundurmazsanız, kullanmazsanız, bunun ötesinde ağır faaliyetlerde bulunursanız, KHK bunu da kapsam dışında bırakmış. Devletin güvenliğine anayasal düzenine karşı işlendiği iddia edilen ve işlenen suçlar, terörle mücadele kanunu kapsamına giren tüm suçlar kapsam dışında…

ÖRGÜTLÜ SUÇLAR

Önemli husus şu, örgütlü suçların her türlüsüne yani terör ve suç örgütlerine bunun tatbik edilebilme imkanı yok.

KOŞULLU SALIVERME

4 yıl hapis cezası almışsanız, alacaksanız 4 yılın yarısı 2 yıl, 2 yılı da denetimli serbestlik… 4 yıllık hapis cezası alıp da 1 Temmuz 2016 tarihine kadar suç işleyenler ve şu kapsam dışında olan suçlardan birisine karışmamış olanlar içeri girmeyecekler, içeridelerse dışarı çıkacaklar.

ÖRGÜTLÜ SUÇLARA KARIŞANLAR YARARLANAMAYACAK

En önemlisi şu, 3’te 2 infaza tabi olanlar koşullu salıverme bakımından yarı oranında yararlanacak. Ama bunların 1 Temmuz 2016 tarihine kadar suç işleyenleri. Örgütlü suçlara karışanlar bu KHK’dan yararlanamayacak.

KİMLER YARARLANACAK

Kimlerin yararlanabileceği dair kategorik suçlar ise; hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, mala zarar verme, hakaret, taksirli suçlar trafik kazası, iş kazası, ateşli silahlar kanununa muhalefet bunun gibi onlarca suç sayılabilir. KHK’da kısıtlanan suçlar dışında olanlar yararlanacak.”

DDFRR1

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-