eskort samsun

ÜNYENETHABER

ORDU KURUL KALESİNDE ÖYLE BİR ŞEY BULUNDU Kİ….

ORDU KURUL KALESİNDE ÖYLE BİR ŞEY BULUNDU Kİ….
08 Eylül 2016 - 22:34
fffff
BU YIL TÜRKİYE’DE YAPILAN KAZILARIN EN DEĞERLİSİ ORDU’DA
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk arkeolojik kazısının devam ettiği 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi’nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 cm yüksekliğinde mermerden yapılmış, tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin bu yıl Türkiye’de yapılan arkeolojik kazılar arasında en değeli şaheser olduğu bildirildi.
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından kazı çalışmalarının sürdürüldüğü, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı Kurul Kalesi’nde yaklaşık 200 kg ağırlığında, 110 cm boyunda ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.a6262332-1912-4ef3-838b-4944c8412dba
BAŞKAN YILMAZ’DAN BÜYÜK DESTEK
Başkan Enver Yılmaz, Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında bulunan Kurul Kalesi’ndeki kazı çalışmalarını inceledi. Ziyareti sırasında Kazı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt’tan bilgi alan Başkan Yılmaz, bu sene kazı için 500 bin lira destekte bulunduklarını belirterek, “Burası, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin maddi desteğiyle devam eden bir çalışma alanıdır. Kazı için geçen sene 1 milyon lira ödenek ayırmak suretiyle çok ciddi hamle yaptık. Böylece Kurul Kalesi’nde çalışmalar hızlanmış durumda. İnşallah gelecek yıl Kurul Kalesi ve çevresi, ortaya çıkarılan heykel ve eserlerle hem Türk turizmine hem de bölge turizmine kazandırılacaktır. Burası açık hava müzesi gibi olup, herkes tarafından ziyaret edilecektir” dedi.
BU YILKİ KAZILARDA EN ÖNEMLİ ŞAHESER ORDU’DA BULUNDU
Prof. Dr. Şenyurt ise, Türkiye’de bu yıl devam eden kazılar arasında en önemli şaheserin Ordu’da bulunduğuna dikkat çekerek, “Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün önce de çok güzel bir eser bulduk. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE YERİNDE BULUNAN İLK MERMER HEYKEL
Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğuna da dikkat çeken Şenyurt, “Bu, çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel, Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu güzel eser, bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi’nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu. Bu kazının desteklenmesinde emeği geçen başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a ve tüm ekibime teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Şenyurt, maddi değeri ölçülemeyen heykelin bir süre yerinde kalacağını, yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’daki müzeye teslim edileceğini sözlerine ekledi.
 bbbbtt
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-