eskort samsun

ÜNYENETHABER

CHP Lideri Okul Açılışında Konuştu

CHP Lideri Okul Açılışında Konuştu
20 Eylül 2016 - 13:58

 

a

Kılıçdaroğlu: Okuyarak, fabrikalar kurarak, çağdaş uygarlığı yakalayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın annesi adına Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde eğitime kazandırdığı ortaokulun açılış töreninde konuştu. Kılıçdaroğlu, “Gazi Mustafa Kemal’in önce millet mekteplerini açması, her tarafa okul yapmasının temel nedeni şuydu; diyordu ki Gazi, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı elde edemeyiz’. Okuyarak, fabrikalar kurarak, mimar, mühendis, avukat, vali, kaymakam yetiştirerek biz çağdaş uygarlığı yakalayacağız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER TARAFINI OKULLARLA DONATIRIM”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde Eczacı İlhan Hazinedar Ortaokulu’nun açılış törenine katıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar’ın annesi adına Fatsa’da eğitime kazandırdığı ortaokulun açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, hedefinin ülkenin her tarafına okul yapmak olduğunu belirterek, “Bana deseler ki ‘Bu ülkeye önce ne yapmak istiyorsun, ilk hedefin ne olacak?’ düşündüğüm ve bundan yıllar önce söylediğim bir söz var. Türkiye’nin her tarafını okullarla donatırım. Eskiden kız çocukları okula gitsin mi gitmesin mi, tartışmaları olurdu. Ama çok şükür bugün bütün anneler, kız çocuklarının okula gitmesini istiyor ve her anne diyor ki ‘Benim çocuğum benden daha iyi yetişsin’. Bu noktaya geldik. Çocuklar, umudumuz sizsiniz. Bu ülkenin geleceği sizsiniz” ifadelerini kullandı.

“BİZE BU İMKANI SAĞLAYANIN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLDUĞUNU UNUTMAYIN”sa

Okul yıllarında yaşadığı zorluklara değinen Kılıçdaroğlu, “Sizin yaşlardayken, Anadolu’nun o ilçesinden bir başka ile veya ilçeye gitmek başlı başına bir sorundu. Ama biz eğitimle bunların tamamını aşmasını bildik. Bize bu imkanı sağlayanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının olduğunu sakın unutmayın. Osmanlı’nın son döneminde Cumhuriyet kurulduğunda kadınlarda okuma yazma oranı binde 8, erkeklerde yüzde 7. Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal’in önce millet mekteplerini açması, her tarafa okul yapmasının temel nedeni şuydu; diyordu ki Gazi, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı elde edemeyiz’. Peki ekonomik zaferlerle nasıl taçlandıracağız? Okuyarak, fabrikalar kurarak, mimar, mühendis, avukat, vali, kaymakam yetiştirerek biz çağdaş uygarlığı yakalayacağız” diye konuştu.

“SAKIN BİR KÖŞEDE OTURUP HİÇ SESİNİ ÇIKARMAYAN ÇOCUK OLMAYIN”

Çocuklara ‘Merak edin’ nasihatinde bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaramazlık yapmaktan korkmayın. Sizin yaramazlık yapma hakkınız var. Size hep uslu durun, diyoruz. Sakın öyle bir köşede oturup da hiç sesini çıkarmayan bir çocuk olmayın. Dünyayı merak edin. Amerikalıların Mars’a gönderdikleri uzay aracının adı ‘merak’. Hayatı sorgulayacaksanız merak hep önderiniz olsun. Merak edin her şeyi. Eğitime yapılan yatırım dünyanın en verimli yatırımıdır. Dolayısıyla eğitime harcanan her kuruş, insanlığa harcanmış her kuruş demektir. Sizlerden büyük beklentilerimiz ve büyük umutlarımız var. Her çocuğun okula gitmesi, her çocuğun geleceği sorgulaması bizim açımızdan çok önemli”

“SİZLER BU ÜLKENİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK OLAN KİŞİLERSİNİZ”

Öğretmenlere de seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, öğretmenlere duyduğu saygıyı şu ifadelerle anlattı: “Sevgili öğretmenlerim, ellerinizden öpüyorum. Sizlere hayatım boyunca hep saygı duydum. Hep saygı duymaya devam edeceğim. Sizler bu ülkenin geleceğini şekillendirecek olan kişilersiniz. Sizler toplumun önderisiniz. Eğriyi ve doğruyu çocuklarımıza öğretensiniz. Geleceği inşa eden insanlarsınız. Sizlerin pek çok sorunu var, onu biliyorum. O sorunların aşılması gerekir, onu da çok iyi biliyorum; ama öğretmen kardeşlerim de herhalde şunu çok biliyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cephedeykenAnkara’da öğretmenlerin toplantısı olur. Cepheden gelir ve öğretmenlerin toplantısına katılır. Neden? Öğretmenlere verdiği önemi göstermek için çünkü o toplumu geleceğe hazırlamak durumundaydı. Bu ülkeyi kuranlar bize Türkiye’yi miras olarak bıraktı. BizlerTürkiye’yi size miras olarak bırakacağız. Daha güzel bir Türkiye için. Kendi içinde barışık, farklı düşünceleri saygıyla karşılayan güzel bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-